REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Są pieniądze na konserwacje zabytków architektury sakralnej

  • Autor: PAP
  • 12 mar 2015 13:18
Są pieniądze na konserwacje zabytków architektury sakralnej

W tym roku na prace konserwatorskie w zabytkach architektury sakralnej, znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej (Małopolska), przeznaczono 4,4 mln zł. Jak poinformował ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków, pieniądze na prace konserwatorskie pochodzą z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu Województwa Małopolskiego.

REKLAMA

Prowadzone będą renowacje m.in. w drewnianych kościołach i cerkwiach znajdujących się na liście UNESCO. 

Z ministerialnej puli na remonty zabytków w diecezji tarnowskiej przeznaczono ponad 3 mln zł. Spośród 13 dofinansowanych prac 10 dotyczy drewnianych świątyń, w tym cerkwi grekokatolickich wpisanych w połowie 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Roboty konserwatorskie będą prowadzone w cerkwiach w Brunarach, Kwiatoniu i Powroźniku.

- W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczególnie cenione są wnioski o dofinansowanie prac przy zabytkach drewnianych. To spore dofinansowania po kilkaset tysięcy złotych - wyjaśnił ks. Drewniak.

Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył prawie 1,4 mln zł na dofinansowanie prac w kościołach diecezji tarnowskiej. W tym roku z tych pieniędzy uda się przeprowadzić ok. 50 remontów i prac konserwacyjnych. Dotacja zostanie przekazana na m.in. remont stropu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w Nowym Wiśniczu, drewnianych słupów podtrzymujących strop kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy oraz remont faset w kaplicy klasztornej w Białym Klasztorze Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu.

- Dotacje wynoszą po kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To duże wsparcie dla parafii. Będą to najczęściej prace we wnętrzach świątyń - konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji Drogi Krzyżowej - zapowiedział konserwator zabytków.

Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotację od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto rozstrzygnięte zostaną konkursy ogłoszone przez wojewódzkiego konserwatora zabytków i urząd marszałkowski w Rzeszowie, bowiem część diecezji tarnowskiej leży na terenie woj. podkarpackiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY