REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Są pieniądze na nowoczesną halę w Krakowie projektu Lewicki Łatak

  • Autor: UM Kraków
  • 17 sie 2015 14:52
Są pieniądze na nowoczesną halę w Krakowie projektu Lewicki Łatak
Hala 100-lecia KS Cracovia, projekt: Biuro projektów Lewicki Łatak

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Minister Sportu i Turystyki Adam Korol podpisali umowę o dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej budowy Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

REKLAMA

Planowany koszt inwestycji to 41 mln zł. Podpisywana umowa przewiduje dofinansowanie w wysokości 10 mln zł. Gmina Miejska Kraków podjęła starania o przyznanie kolejnej transzy dofinansowania w MSIT oraz o dofinansowanie z Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Koncepcja realizacji tej inwestycji powstała ze względu na duże zapotrzebowanie społeczne oraz równoczesny brak kompleksowej infrastruktury spełniającej współczesne parametry obiektów do uprawiania dyscyplin sportowych, zwłaszcza przez osoby niepełnosprawne. Ponieważ Kraków jest głównym ośrodkiem regionu Małopolski, a także drugim miastem w Polsce pod względem ludności, możliwe będzie efektywne wykorzystanie nowo powstałego obiektu oraz udostępnienie go szerokiemu gronu użytkowników, przez co zasadność realizacji zadania zyskuje na znaczeniu.

Projekt hali powstał w Biurze projektów Lewicki Łatak z Krakowa.

Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych usytuowana będzie przy Alei Focha naprzeciwko Błoń Krakowskich na płaskim terenie o powierzchni zbliżonej do trójkąta wyznaczonego przez bieg alei, brzeg rzeki Rudawy oraz istniejącą zabudowę. Ta wyjątkowa lokalizacja umożliwi nie tylko odpowiednią ekspozycję obiektu o ciekawej formie architektonicznej, ale przede wszystkim zapewni dogodny dostęp użytkownikom i widzom wydarzeń sportowych i kulturalnych. Obiekt będzie posiadał szybkie połączenie z kolejowym dworcem głównym, bezpośrednie połączenie z Portem Lotniczym Kraków-Balice oraz bezpośredni dostęp do komunikacji miejskiej.

Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych będzie trzykondygnacyjnym obiektem wielofunkcyjnym, przeznaczonym do czynnego uprawiania sportu, w tym także przez osoby niepełnosprawne (obiekt projektowany od podstaw z myślą o potrzebach niepełnosprawnych sportowców i widzów). Budynek hali uzyska atrakcyjną formę architektoniczną, odpowiednią do prestiżowej lokalizacji, będzie wkomponowany w otoczenie, posiadać będzie płaski dach porośnięty zielenią, na który poprowadzi podjazd z zaprojektowaną pochylnią.

Główną część obiektu zajmie sala gier o wymiarach 44 x 26 m, umożliwiająca rozgrywanie spotkań większości dyscyplin halowych. Umożliwiają to akcesoria sportowe takie jak bramki, kosze, słupki do siatek, które w zależności od potrzeb mogą być demontowane. Wokół placu gier znajdą się trybuny o łącznej pojemności 788 miejsc siedzących, w tym miejsce na 48 wózków inwalidzkich. W obiekcie przewidziano zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, sale konferencyjno-szkoleniowe oraz kawiarnię. Na najwyższej kondygnacji zlokalizowano taras widokowy. W ramach inwestycji zostaną wykonane
w otoczeniu hali: parking, zieleń wysoka i niska oraz oświetlenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY