REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Samorząd Jędrzejowa chce przebudować rynek

  • Autor: PAP
  • 19 paź 2015 09:10
fot. Fotolia

Reprezentacyjnym placem miasta oraz miejscem rekreacji i imprez kulturalnych ma stać się w najbliższych latach rynek w Jędrzejowie. Dziś znajduje się tam ruchliwe rondo. Samorząd na przebudowę chce wykorzystać fundusze UE.

REKLAMA

Jak podkreślił naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego jędrzejowskiego magistratu Dariusz Treliński, głównym założeniem inicjatywy przebudowy rynku jest częściowe wyprowadzenie z niego ruchu samochodowego i wykorzystywanie tego miejsca dla potrzeb mieszkańców.

"Chodzi nam o to, by ożywić rynek, bo obecnie pełni jedynie funkcję komunikacyjną. Wnętrze rynku nie jest w ogóle przystosowane do funkcji użytkowych, takich jak gastronomia, rekreacja, edukacja czy kultura, a taka jest nasza idea" - dodał Treliński.

Przed kilkoma dniami rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla przywrócenia w Jędrzejowie historycznego charakteru XIII-wiecznego placu - ma stać się on przestrzenią służąca lokalnej społeczności. Na konkurs, organizowany przez gminę i kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, wpłynęło 19 prac. Zwyciężała koncepcja krakowskich architektów: Marcina Ustupskiego-Kaźmika i Krystiana Krawczyka. I ten właśnie projekt zamierza zrealizować samorząd.

Jak tłumaczył Treliński, w nagrodzonej pracy założono wyłączenie z ruchu samochodowego południowej i wschodniej pierzei rynku i udostępnienie jej pieszym. Pojazdy będą mogły jeździć jedynie w osi północ-południe - w nawiązaniu do historycznego traktu warszawsko-krakowskiego, jaki biegł przez Jędrzejów.

Wzdłuż południowej ściany placu znajdą się dwa akweny z multimedialnymi fontannami. Będzie tam także mały amfiteatr i miejsce dla kawiarni. Dzięki realizacji założeń projektu i zastosowaniu podświetlenia w płycie rynku szczególnie eksponowany ma być budynek jednego z symboli Jędrzejowa - Muzeum im. Przypkowskich. Tutejsza kolekcja zegarów zawiera wszystkie typy czasomierzy używanych od XVI do XX wieku - to największy i najcenniejszy tego typu zbiór w Polsce.

Na placu, którego powierzchnię pokryją graniowe płyty, zaznaczony będzie też zarys fundamentów nieistniejącego dziś ratusza. Odtworzone zostanie również miejsce, w którym przed wojną odbywały się publiczne zgromadzenia i uroczystości państwowe. Nie zabraknie też zieleni - drzewa, a wokół nich ławki, znajdą się w północnej części rynku.

Koncepcja zakłada także m.in. modernizację domu towarowego, który zbudowano po wojnie przy historycznych kamienicach, oraz otwarcie w jednym z budynków centrum informacji turystycznej.

Koszt inwestycji oszacowano na ok. 12 mln zł. Władze Jędrzejowa będą zabiegały o wsparcie przedsięwzięcia funduszami UE.

Jak podkreślił Treliński, przygotowanie koncepcji przybudowy rynku i sama inwestycja nie miałby szansy na realizację, gdyby kilka lat temu nie oddano do użytku północnej i wschodniej obwodnicy miasta. Do tego czasu na rynku krzyżowały się trzy trasy - dwie krajowe prowadzące w kierunku Krakowa (DK nr 7)i na Śląsk (DK nr 78) z trasą wojewódzką nr 768, prowadzącą do Małopolski. Obecnie natężenie ruchu w centrum jest nieco mniejsze, ale wciąż intensywne.

Jędrzejów jest miastem powiatowym w południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Mieszka w nim ok. 16 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY