REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Skarby Faraonów są bezpieczne w odnowionym muzeum

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 sie 2015 12:24
Skarby Faraonów są bezpieczne w odnowionym muzeum
Muzeum Egipskie w Turynie, Fot. Pino & Nicola Dell'Aquila
Skarby Faraonów są bezpieczne w odnowionym muzeum
Skarby Faraonów są bezpieczne w odnowionym muzeum
Skarby Faraonów są bezpieczne w odnowionym muzeum
Skarby Faraonów są bezpieczne w odnowionym muzeum
Skarby Faraonów są bezpieczne w odnowionym muzeum
Skarby Faraonów są bezpieczne w odnowionym muzeum

Po 5-letniej modernizacji, która pochłonęła 50 milionów euro, Muzeum Egipskie w Turynie zostało ponownie otwarte dla odwiedzających. Druga co do wielkości kolekcja sztuki starożytnego Egiptu na świecie, prezentowana jest w szklanych gablotach wykonanych z antyrefleksyjnego superbezbarwnego szkła.

REKLAMA

Muzeum Egipskie w Turynie mieści największy, po muzeum kairskim, zbiór eksponatów poświęconych starożytnemu Egiptowi. Zgromadzone zabytki pochodzą z różnych epok, począwszy od 40 wieku p.n.e. do VII wieku n.e. Są wśród nich unikatowe posągi faraonów Ramzesa II i Setiego II, zrekonstruowane grobowce, m.in. architekta Kha i jego żony Merit czy zbiory poświęcone egipskiej cywilizacji. Szczególne miejsce zajmuje kolekcja papirusów, zawierająca mapę topograficzną uznawaną za najstarszą na świecie. W kwietniu 2015 roku ekspozycja została ponownie udostępniona zwiedzającym w całości, a jej prezentację przygotowano zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami. Ponad 30 tys. eksponatów umieszczono w niemal 200 przeszklonych gablotach i witrynach, wykonanych z superbezbarwnego antyrefleksyjnego szkła laminowanego Pilkington OptiView™ Protect OW, które nie tylko wydobywa piękno i blask starożytnej kolekcji, ale także pozwala zachować ją na kolejne dziesięciolecia.

Starożytne eksponaty

Dzięki odpowiedniej prezentacji, bezcenne zbiory Muzeum Egipskiego w Turynie są doskonale widoczne i mogą być podziwiane przez pasjonatów sztuki i kultury starożytnej. Umieszczono je w 103 gablotach i 70 witrynach, których wymiary sięgają ponad 4 metry wysokości i rozpiętości. Do ich wykonania wykorzystano 2200 mkw. antyrefleksyjnego szkła Pilkington. Przeszklenie nie odbija światła, ani zawartości witryn czy obiektów znajdujących się w ich otoczeniu, umożliwiając zwiedzającym pełną koncentrację na eksponatach. Szyba składa się z dwóch tafli superbezbarwnego szkła o wysokiej przepuszczalności światła, zapewniających idealne wyeksponowanie oraz wierne odwzorowanie barw i szczegółów. Na obu zewnętrznych powierzchniach szyb znajduje się antyrefleksyjna powłoka, która ogranicza odbicie światła widzialnego do poniżej 2 proc.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Zastosowane w turyńskim muzeum przeszklenia sprawiają, że cenne zbiory, których część liczy ponad 5000 lat, zostały w pełni zabezpieczone przed niszczącym działaniem promieni ultrafioletowych. Starożytne rysunki i pismo utrwalone na papirusach, a także kruche i delikatne tkaniny czy narzędzia służące egipskiej cywilizacji są niezwykle wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Wykorzystane w gablotach i witrynach szkło Pilkington zatrzymuje aż 99 proc. promieniowania UV, które w dłuższym okresie może przyspieszać starzenie eksponatów, żółknięcie papieru, niszczenie tkanin, zmianę barw, kruszenie i pękanie warstw malarskich.

- Są to procesy nieodwracalne, co przez dekady było przyczyną niewystawiania przez muzea najstarszych i najcenniejszych dzieł na widok publiczny – mówi Jolanta Lessig, kierownik komunikacji marketingowej na Europę w NSG Group, która jest producentem szkła marki Pilkington. - Dzięki nowoczesnym produktom szklanym, eksponaty chronione są przed promieniowaniem UV i mogą być stale prezentowane praktycznie bez ryzyka utraty swoich cech.

Bezpieczne skarby faraonów

Wykorzystane w ekspozycji szkło, mimo subtelnego charakteru i pełnej przezroczystości, zapewnia bezcennym artefaktom wysoki stopień ochrony przed kradzieżą czy zniszczeniem. Szyby wykonano z dwóch tafli szkła zlaminowanych ze sobą folią PVB. W przypadku rozbicia odłamki szkła pozostają przyklejone do folii, gwarantując bezpieczeństwo zarówno wystawionym eksponatom, jak i zwiedzającym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY