REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stacja Muzeum - nowa wizja Odolan

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 sie 2015 09:48
Stacja Muzeum - nowa wizja Odolan
Przystanek Stacja Muzeum, wstępna wizualizacja

PKP ogłosiła szczegóły projektu Stacji Muzeum - nowej lokalizacji Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Wielka rewitalizacja czeka 27 ha gruntów na Odolanach.

REKLAMA

Stacja Muzeum, czyli projekt nowej siedziby Muzeum Kolejnictwa zakłada udostępnienie zamkniętych do tej pory terenów kolejowych na potrzeby społeczności lokalnych i mieszkańców Warszawy. 

Terenem inwestycji są Odolany - styk czterech warszawskich dzielnic. Obecnie to niezagospodarowany obszar, zajmowany częściowo przez infrastrukturę kolejową. Do 2018 roku ma zyskać nowe oblicze - budynek muzeum oraz duże przestrzenie publiczne.

Inwestycja jest na wstępnym etapie realizacji. 8 maja podpisano umowę na stworzenie instytucji kultury, jaką jest Stacja Muzeum. W tym momencie trwają przygotowania do realizacji projektu. Na przełomie I i II kwartału 2016 roku rozstrzygnie się konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Planowany start robót to II kwartał 2017. Oficjalne otwarcie - pod koniec 2018 roku.

Obecne plany PKP zakładają powstanie strefy, gdzie prezentowane będą najciekawsze pociągi i wagony. Oprócz tego na stacji kursować będzie zabytkowy parowóz. W planach jest również budowa eksploratorium, czyli miejsca wymiany doświadczeń i nauki o kolejnictwie. 

Inwestycja powstanie w formie współpracy między PKP a urzędem wojewódzkim. Do jej realizacji niezbędne będzie uzyskanie funduszy. Problematyczny w tym momencie wydaje się także dojazd do muzeum. Oprócz planowanej drogi, według wstępnych planów, będzie on możliwy m.in. dzięki kursującym z Warszawy Centralnej specjalnym pociągom. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY