REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stadion w Białymstoku jest już gotowy

  • Autor: wnp.pl
  • 25 sie 2014 13:49
Stadion w Białymstoku jest już gotowy
Stadion Miejski w Białymstoku, fot. MOSiR Białystok

W pełni zadaszony stadion, spełniający wymogi UEFA, może pomieścić 22 tys. widzów. Budowa obiektu została zakończona, stadion ma zostać oddany w całości do użytku w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - po zakończeniu odbiorów.

REKLAMA

Hiszpańska spółka OHL zakończyła budowę Stadionu Miejskiego w Białymstoku - poinformował portal wnp.pl.

W sierpniu 2013 r. oddano do użytku pierwszą część obiektu, z trybunami na 7 tys. osób i salami konferencyjnymi. W drugim etapie powstały m.in. trybuny na blisko 15 tys. miejsc i lokale komercyjne, zaś obok stadionu.

Konsorcjum, którego liderem była Hydrobudowa Polska, zależna od PBG, podpisało kontrakt na dokończenie budowy stadionu miejskiego w Białymstoku w maju 2012 r. Jego wartość opiewała na 206,45 mln zł netto.

Skład konsorcjum uzupełniało PBG oraz hiszpański OHL. Na grupę PBG miało przypaść 50 proc. zakresu robót. Po ogłoszeniu upadłości przez PBG i Hydrobudowę, OHL został liderem w konsorcjum.

W maju 2014 r. PBG podpisało z OHL umowę dodatkową, na mocy której hiszpańska spółka przejęła realizację oraz wszelką odpowiedzialność od PBG za dokończenie kontraktu oraz ewentualne roszczenia z nim związane. Udział PBG w umowie został też ograniczony do 0,01 proc.

Pierwotnym wykonawcą stadionu w Białymstoku były spółki z grupy Eiffage. W czerwcu 2011 r. miasto odstąpiło od umowy z Eiffage jako powód wskazując opóźnienia w pracach.

Natomiast Eiffage opóźnienia tłumaczyło niewłaściwym przygotowaniem przez inwestora projektu zadaszenia obiektu, co uniemożliwiało jego wykonanie zgodnie ze sztuką budowlaną. Wartość tamtego kontraktu wynosiła ok. 126 mln zł netto.

Wypłata gwarancji należytego wykonania za stadion w Białymstoku została zablokowana na poczet roszczeń. Kwota gwarancji to ok. 15 mln zł, a roszczeń Eiffage - ok. 33 mln zł. Spór ma rozstrzygnąć sąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY