REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stary dworzec PKP Toruń Główny jak nowy

  • Autor: UM Toruń
  • 22 lip 2015 15:39
Stary dworzec PKP Toruń Główny jak nowy
fot. Fotolia

Odnowione i przebudowane budynki dworcowe i perony, nowe wiaty i przejścia podziemne, windy na peronach oraz schody ruchome do hallu głównego, a także zagospodarowane otoczenie dworca i łącznie prawie 180 miejsc parkingowych – tak już niedługo będzie wyglądał dworzec kolejowy Toruń Główny.

REKLAMA

Budynek wzniesiony w 1874 roku, przejęty przez miasto od kolei w 2014 r., przechodzi obecnie największą w swoich dziejach modernizację. Ostatnie poważniejsze prace miały w nim miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Obecna inwestycja przeniesie dworzec w XXI wiek przy jednoczesnym zachowaniu wartościowych elementów starej architektury budynku i jego otoczenia. Wykonawcą zadania jest toruńska firma Fijałkowski Sp. z o.o., a koszt robót to łącznie ponad 47 mln zł, z czego połowa to środki unijne - informuje oficjalny portal miejski Torunia.

Na dworcu aktualnie trwa wykańczanie przejść podziemnych. Wiele dzieje się w budynku głównym dworca. Na parterze montowane są sufity podwieszane i kładziona posadzka historyzująca z płytek gresowych. Zostały już zamontowane schody ruchome do holu głównego, gotowa jest również konstrukcja nośna windy przy holu głównym. W piwnicach trwają prace tynkarskie przy ścianach i sufitach. W całym budynku wykonywane są prace instalacyjne, montowana jest też wentylacja mechaniczna i grawitacyjna. Na dachu umieszczono świetlik dachowy, który zapewnia dostęp powietrza i światła do poczekalni na poziomie antresoli. Odnawiana jest także elewacja dworca, która zachowa oryginalny, żółty kolor cegły licowej - podaje toruński magistrat.

Rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny potrwa do października 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY