REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stworzyliśmy nową jakość w centrum Katowic

  • Autor: propertydesign.pl
  • 18 kwi 2014 13:42
Stworzyliśmy nową jakość w centrum Katowic
Jocelyn Fillard oraz Nicolas Roques, Sud Architekt Polska, fot.Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl
Stworzyliśmy nową jakość w centrum Katowic
Stworzyliśmy nową jakość w centrum Katowic
Stworzyliśmy nową jakość w centrum Katowic
Stworzyliśmy nową jakość w centrum Katowic

- Czasami najprostsze idee są najtrudniejsze w realizacji - mówi Nicolas Roques z pracowni Sud Architekt, która zaprojektowała nowy dworzec i galerię handlową w centrum Katowic.

REKLAMA

Dworzec w Katowicach był pierwszym w Polsce, za który francuska pracownia odpowiadała od koncepcji do projektu przetargowego i nadzoru autorskiego. Projekt nie dotyczył tylko samej architektury, ale i urbanistyki. Pracownia była odpowiedzialna za zaprojektowanie kompleksu integrującego kilka funkcji: kolejową, drogową, handlową, rozrywkową i biurową. - Ważnym elementem projektu była kompletna reorganizacja ruchu kołowego, zlokalizowanie ulic podziemia z dworem autobusowym – podkreśla Nicolas Roques, współwłaściciel i dyrektor zarządzający pracowni Sud Architekt Polska.

Katowicki dworzec był w złym stan technicznym i potrzebował nowych rozwiązań funkcjonalnych. – Nie wystarczyło poddać go liftingowi, ale wielopłaszczyznowo przemyśleć funkcjonowanie całej przestrzeni miejskiej na tym terenie. Technicznie było to prawdziwym wyzwaniem – zaznacza Jocelyn Fillard, współwłaściciel pracowni, dyrektor ds. architektury, Sud Architekt Polska.

Architekci z pracowni Sud postanowili wszystkie funkcje przyjazdów, które istniały na tym terenie (m.in. autobusy, taksówki), zostawić pod ziemią, a przestrzeń naziemną przywrócić pieszym. Zaznaczają, że piesi w projekcie mieli dla nich priorytet i to dla nich chcieli stworzyć zupełnie nową jakość w centrum Katowic. – Wydawałoby się, że to bardzo prosty pomysł, ale czasami najprostsze idee są najtrudniejsze w realizacji – podkreśla Nicolas Roques. Praca nad projektem była dla pracowni dużym wyzwaniem, szczególnie pod względem technicznym.

W katowickim projekcie architekci nawiązali do francuskiej architektury dworców. W dużych miastach Francji dworce zlokalizowane są w szczególnym miejscu i pełnią rolę reprezentacyjną dla przestrzeni miejskiej. Siedziba francuskiego konsorcjum Sud Architectes i Sud Groupe znajduje się w Lyonie, gdzie działa dworzec zbudowany w latach 60., połączony funkcjonalnie z częściami biurową, handlową i restauracyjną. Tym właśnie obiektem inspirowali się architekci z pracowni Sud. - Urzekło nas to, że bardzo dobrze funkcjonuje i jest odbierany przez społeczeństwo jako jeden z najważniejszych obiektów w mieście – zaznacza Jocelyn Fillard.

Jocelyn Fillard zwrócił uwagę, że inwestycję popierał sam prezydent miasta, Piotr Uszok. - Robił wszystko, aby przedsięwzięcie było realizowane zgodnie z harmonogramem. W Katowicach czuć było pozytywną energię – podkreśla Nicolas Roques. Inwestycja przebiegła szybko, o czym świadczy fakt, że pierwsze szkice do konkursu organizowanego przez PKP powstały we wrześniu 2007 roku, a obiekt został oddany finalnie we wrześniu 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY