REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Suwałki: Powstanie wielki mural z malarzem Alfredem Wieruszem-Kowalskim

  • Autor: PAP
  • 10 sie 2015 09:10

Ponad 30-metrowy, artystyczny mural z wizerunkiem malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego został w sobotę oficjalnie odsłonięty w Suwałkach (Podlaskie). Powstanie wielkoformatowego malowidła związane jest z obchodzonym w tym mieście rokiem artysty.

REKLAMA

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W tym roku przypada 100. rocznica jego śmierci.

Obchody, których pomysłodawcą jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach, rozpoczęły się w lutym - w dniu śmierci artysty i potrwają do 11 października - dnia urodzin malarza.

Do konkursu na wielkoformatowy mural ogłoszonego w czerwcu przez władze Suwałk zgłoszono trzy prace. O zwycięzcy w internetowym głosowaniu zdecydowali suwalczanie. Wygrał projekt Aleksandra Dżuna.

Mural przedstawia sylwetkę Alfreda Wierusza-Kowalskiego w otoczeniu palety barw oraz towarzystwie dwóch wilków - to jeden z głównych motywów jego malarstwa. Powstał on na ponad 30-metrowej ścianie wieżowca mieszczącego się przy ulicy imienia Wierusza-Kowalskiego.

Malowidło odsłonięto podczas trwających w Suwałkach dniach miasta. W ten dzień obchodzone jest również święto ulicy noszącej imię artysty, gdzie od rana odbywają się "zabawy pożyteczne i przyjemne" skierowane do mieszkańców w różnym wieku.

Imprezy związane z obchodami Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego odbywają się przede wszystkim w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Otwarto już tam m.in. wystawę 130 drzeworytów malarza oraz wystawę "Egzotyczna Europa", na której prezentowane są prace polskich artystów powstałych w środowisku monachijskim. Na jesień natomiast zaplanowano wystawę dokumentów i archiwaliów artysty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Ma też zostać wydany album o Wieruszu-Kowalskim. Obędzie się też m.in. konferencja naukowa, zorganizowany zostanie cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY