REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Symboliczna rekonstrukcja dawnych murów obronnych Chełma

  • Autor: TVP Lublin
  • 15 paź 2014 11:11
Panorama Chełma, fot. chelm.pl

W centrum Chełma pojawił się wysoki mur - fragment dawnych murów obronnych - umocnień miejskich z połowy XVIII w. Takim murem było kiedyś okrążone całe miasto. Odbudowana fortyfikacja to element rewitalizacji skweru przy placu Gdańskim - informuje TVP Lublin.

REKLAMA

Odbudowany mur ma ok. 7 metrów długości, jest usytuowany w symbolicznym miejscu w Chełmie, przy placu Gdańskim. Prawdziwy mur przebiegał prawdopodobnie wyżej niż ten wybudowany dziś.

- Chełm w przeszłości był miastem warownym. Najwięcej czasu poświęcono na prace poszukiwawcze związane z odkryciem tego, jak wyglądały dawne miejskie mury - opowiada Roland Kurczewicz z Urzędu Miasta w Chełmie. - Dokumentów zachowało się niewiele, ale ostatecznie dokumentacja rewitalizacji została przygotowana na podstawie rycin Sztychu Rakowieckiego z połowy XVIII w. - dodaje Roland Kurczewicz.

To jeden z niewielu dokumentów, które pokazują jak w dawnych czasach wyglądał Chełm ogrodzony murami miejskimi. 

Zaniedbana skarpa Chełma ma się niebawem zmienić w historyczny skwer. Z racji lokalizacji w ścisłym centrum miasta władze zdecydowały o rewitalizacji terenu. 

rewitalizacja skweru przy placu Gdańskim w Chełmie będzie kosztować ok. 400 tys. zł, prace zakończą się pod koniec października - podała TVP Lublin.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY