REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szczecin: Dawna papiernia i fabryka odzyskały blask

  • Autor: PAP
  • 09 wrz 2015 11:22

Budynki dawnej papierni i fabryki mechanizmów samochodowych w Szczecinie odzyskały blask. Dwie warte łącznie ponad 27 mln zł modernizacje zrealizowano z udziałem środków unijnego programu Jessica. W całym regionie do beneficjentów trafiło z niego 150 mln zł.

REKLAMA

Spośród 17 projektów na Pomorzu Zachodnim wspartych środkami z inicjatywy Jessica zakończono sześć. Udało się m.in. zrewitalizować szczecińską Starą Rzeźnię i zespół dziewiętnastowiecznych kamienic w Stargardzie Szczecińskim, a także zbudować targowisko miejskie w Świnoujściu.

Do beneficjentów na Pomorzu Zachodnim trafiło 150 mln zł z inicjatywy Jessica, która jest "kołem zamachowym dla inwestycji" - poinformował we wtorek marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. Pieniądze z dofinansowania uruchomiły środki w wysokości pół miliarda zł, czyli tyle, ile warte są łącznie wszystkie współfinansowane przez ten mechanizm inwestycje - dodał.

Na tereny byłej papierni na Skolwinie, którą zamknięto w 2007 r., jesienią br. ma powrócić produkcja papieru. Jego producent firma Apis zmodernizowała zakład za ponad 7 mln zł i papiernia zatrudnia obecnie blisko 100 osób. Modernizację wsparły środki w wysokości ponad 4,5 mln zł z inicjatywy Jessica.

Unijny mechanizm umożliwił także rewitalizację terenów po byłej Fabryce Mechanizmów Samochodowych Polmo, która produkowała legendarne motocykle Junak. Firma Modehpolmo kupiła i zrewitalizowała obiekt na terenie dawnej fabryki zachowując układ historycznych brył. Nowoczesne przestrzenie biurowo-usługowe mają łączną powierzchnię ponad 3 tys. metrów kw. Wartość projektu to ponad 20 mln zł, z czego blisko 12 mln zł, to środki z inicjatywy Jessica.

Unijny program Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, której celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY