REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szczecin: Prace wykończeniowe w Centrum Przemysłów Kreatywnych

  • Autor: PAP
  • 06 sie 2015 09:16

Po robotach konstrukcyjnych w powstającym w Szczecinie Centrum Przemysłów Kreatywnych przy tamtejszej Akademii Sztuki trwają prace wykończeniowe. Centrum ma zacząć działać w listopadzie.

REKLAMA

Na pięciu kondygnacjach gmachu sąsiadującego z Akademią ma działać 15 laboratoriów - przestrzeni dla naukowców, twórców i przedsiębiorców. Ma to być nowoczesna przestrzeń przystosowana do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie tzw. przemysłów kreatywnych.

"Centrum ma być tą częścią Akademii Sztuki, która połączy innowacyjność, wzornictwo, projektowanie artystyczne" - zapewnił w środę dziennikarzy rektor Akademii Sztuki prof. Ryszard Handke.

Zaawansowanie robót na koniec lipca to około 67 proc. Zakończyliśmy wszystkie rozbiórki, roboty murowe, konstrukcyjne, tynki. Trwają roboty wykończeniowe i instalacyjne - poinformował prof. Handke.

Całkowita wartość projektu to blisko 19 mln zł, z czego nieco ponad 7 mln zł ma pochodzić ze środków europejskich a prawie 6-milionową kwotą inwestycję wspiera resort kultury.

Jak podkreślał rektor, głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni do badań "w kierunku kreatywności przemysłu". Uczelnia planuje otworzyć nowy kierunek wzornictwa przemysłowego. W nowych laboratoriach będzie się projektować zarówno meble, jak i obuwie czy na przykład tkaniny - dodał.

"Będziemy starali się łączyć świat sztuki i przemysłu. To nie jest inwestycja w mury, lecz w głowy, w kreatywność" - podkreślił marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, dodając, że Centrum wzmocni gospodarkę regionu.

Powstające Centrum Przemysłów Kreatywnych to część wielkiego projektu Akademia Zmienia Szczecin, w ramach którego m.in. ukończona została modernizacja siedziby uczelni Pałac pod Globusem.

W Centrum, na powierzchni 3 tys. m kw. znajdą się m.in. laboratoria technik ceramicznych, form przestrzennych, druku cyfrowego, komputerowe laboratorium grafiki bitowej i wektorowej, technologii nagrań dźwiękowych czy projektowe architektury wnętrz.

Działać ma też pracownia cyfrowego modelowania 2D i 3D architektury wnętrz czy laboratorium postprodukcji filmowej.

Uczelnia przewidziała też w Centrum przestrzeń dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w dziedzinie przemysłów kreatywnych, a także wsparcie merytoryczne naukowców i dydaktyków współpracujących z Centrum.

Budynek przeznaczony na Centrum powstał w latach 1909-1912. Do wybuchu II wojny światowej był siedzibą National-Versicherungs-Gesellschaft (Narodowe Towarzystwo Ubezpieczeniowe). Nie uległ zniszczeniu w czasie wojny. Polskie władze przeznaczyły budynek na siedzibę Ośrodka Szkolenia Partyjnego. W 1961 r. budynek przekazano na potrzeby Liceum Medycznego, które było głównym gospodarzem do września 2010 r. Budynek pełnił wówczas funkcję internatu dla przyszłych pielęgniarek.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY