REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szczecin: Prace wykończeniowe w Centrum Przemysłów Kreatywnych

  • Autor: PAP
  • 06 sie 2015 09:16

Po robotach konstrukcyjnych w powstającym w Szczecinie Centrum Przemysłów Kreatywnych przy tamtejszej Akademii Sztuki trwają prace wykończeniowe. Centrum ma zacząć działać w listopadzie.

REKLAMA

Na pięciu kondygnacjach gmachu sąsiadującego z Akademią ma działać 15 laboratoriów - przestrzeni dla naukowców, twórców i przedsiębiorców. Ma to być nowoczesna przestrzeń przystosowana do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie tzw. przemysłów kreatywnych.

"Centrum ma być tą częścią Akademii Sztuki, która połączy innowacyjność, wzornictwo, projektowanie artystyczne" - zapewnił w środę dziennikarzy rektor Akademii Sztuki prof. Ryszard Handke.

Zaawansowanie robót na koniec lipca to około 67 proc. Zakończyliśmy wszystkie rozbiórki, roboty murowe, konstrukcyjne, tynki. Trwają roboty wykończeniowe i instalacyjne - poinformował prof. Handke.

Całkowita wartość projektu to blisko 19 mln zł, z czego nieco ponad 7 mln zł ma pochodzić ze środków europejskich a prawie 6-milionową kwotą inwestycję wspiera resort kultury.

Jak podkreślał rektor, głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni do badań "w kierunku kreatywności przemysłu". Uczelnia planuje otworzyć nowy kierunek wzornictwa przemysłowego. W nowych laboratoriach będzie się projektować zarówno meble, jak i obuwie czy na przykład tkaniny - dodał.

"Będziemy starali się łączyć świat sztuki i przemysłu. To nie jest inwestycja w mury, lecz w głowy, w kreatywność" - podkreślił marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, dodając, że Centrum wzmocni gospodarkę regionu.

Powstające Centrum Przemysłów Kreatywnych to część wielkiego projektu Akademia Zmienia Szczecin, w ramach którego m.in. ukończona została modernizacja siedziby uczelni Pałac pod Globusem.

W Centrum, na powierzchni 3 tys. m kw. znajdą się m.in. laboratoria technik ceramicznych, form przestrzennych, druku cyfrowego, komputerowe laboratorium grafiki bitowej i wektorowej, technologii nagrań dźwiękowych czy projektowe architektury wnętrz.

Działać ma też pracownia cyfrowego modelowania 2D i 3D architektury wnętrz czy laboratorium postprodukcji filmowej.

Uczelnia przewidziała też w Centrum przestrzeń dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w dziedzinie przemysłów kreatywnych, a także wsparcie merytoryczne naukowców i dydaktyków współpracujących z Centrum.

Budynek przeznaczony na Centrum powstał w latach 1909-1912. Do wybuchu II wojny światowej był siedzibą National-Versicherungs-Gesellschaft (Narodowe Towarzystwo Ubezpieczeniowe). Nie uległ zniszczeniu w czasie wojny. Polskie władze przeznaczyły budynek na siedzibę Ośrodka Szkolenia Partyjnego. W 1961 r. budynek przekazano na potrzeby Liceum Medycznego, które było głównym gospodarzem do września 2010 r. Budynek pełnił wówczas funkcję internatu dla przyszłych pielęgniarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY