REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szlak wrocławskich fontann z kolejnym punktem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 cze 2015 15:23
Szlak wrocławskich fontann z kolejnym punktem
Szlak wrocławskich fontann z kolejnym punktem
Szlak wrocławskich fontann z kolejnym punktem
Szlak wrocławskich fontann z kolejnym punktem
Szlak wrocławskich fontann z kolejnym punktem
Szlak wrocławskich fontann z kolejnym punktem
Szlak wrocławskich fontann z kolejnym punktem

Nowa, wysoka niemal na 4 metry fontanna i otaczająca ją pergola o średnicy prawie 50-ciu metrów – to nowe obiekty architektoniczne, które zostały oddane do użytku mieszkańców Gądowa Małego. Tym samym powstał nowy punkt na szlaku wrocławskich fontann, które są coraz częściej tematem przewodnim spaceru po Wrocławiu.

REKLAMA

Od minionego weekendu mieszkańcy Gądowa i okolic zyskali nową przestrzeń wzorowaną na koncepcji miasta – ogrodu. Na osiedlu Lokum da Vinci została oddana do użytku nowa fontanna otoczona pergolą. Powstało więc miejsce, które łącząc elementy architektury miejskiej i zieleni, spełnia oczekiwania osób, które pragną mieć dostęp do dóbr kultury, a jednocześnie marzą o porannej kawie we własnym ogrodzie.

Projekt dziedzińca osiedla wzorowany jest na jednym z najpiękniejszych terenów w mieście, czyli pergoli oraz największej polskiej fontannie, zlokalizowanej we Wrocławiu przy Hali Stulecia.

- Fontanna w centralnym punkcie osiedla jest doskonałym miejscem relaksu i wypoczynku. Sama pergola ma wysokość 4,5 metra i średnicę ponad 50 metrów. Fontanna o średnicy 6 metrów składa się z 13 podświetlonych dysz spieniających, a jej strumień wody może osiągnąć nawet 4 metry wysokości - mówi Grzegorz Marchel, dyrektor ds. marketingu w Lokum Deweloper, w firmie, która realizuje inwestycję Lokum da Vinci.

To pierwsza fontanna zlokalizowana na Gądowie Małym, która będzie nie tylko punktem na szlaku wrocławskich fontann, ale także miejscem wydarzeń i inicjatyw. Na przykład takich, jak weekendowa wystawa archiwalnych zdjęć Gądowa, na których zwiedzający mogli zobaczyć historię lotnictwa na tych terenach, budynki pierwszego portu lotniczego czy też ujęcia Gądowa z pierwszej połowy XX wieku.

Fontanny we Wrocławiu są zazwyczaj usytuowane w centralnych miejscach miasta, szczególnie na istotnych historycznie placach, dokumentujących ważne wydarzenia. Podnoszą znaczenie i rangę danego miejsca. W naturalny sposób tworzą także punkty orientacyjne na mapie miasta i często z uwagi na zielone otoczenie stają się miejscem spotkań mieszkańców. Nic dziwnego zatem, że atrakcyjność nowych inwestycji w mieście podnoszą właśnie tereny zielone, zaprojektowane w nowatorski sposób. 

- Obserwujemy zdecydowany trend na ponowny ukłon miasta w kierunku wody i zieleni. Powstaje coraz więcej oddolnych, społecznych inicjatyw na rzecz zielonych projektów w mieście. W budżecie obywatelskim największy odsetek wniosków dotyczy właśnie rewitalizacji i zagospodarowania terenów rekreacyjnych. Wrocławianie oczekują, że przestrzeń miejska będzie projektowana w taki sposób, by zapewniać dostęp do miejsc wypoczynku i rekreacji – mówi Łukasz Medeksza, członek Towarzystwa Urbanistów Polskich.

W mieście można wyliczyć już około 20-tu fontann, które stały się symbolami miejsc, kryją legendy, ale przede wszystkim zdobią przestrzeń i przynoszą Wrocławianom i turystom ulgę w upalne dni. Poza chlubą mieszkańców - fontanną zlokalizowaną przy Hali Stulecia, która była też inspiracją dla projektantów osiedla Lokum da Vinci - zainteresowaniem cieszą się takie obiekty, jak na przykład „Niedźwiadek" przy miejskim ratuszu. Choć jest najmniejszą fontanną w mieście, to stanowi jeden z obowiązkowych punktów turystycznych na mapie Wrocławia - pogłaskanie „Niedźwiadka” ponoć przynosi szczęście.

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY