REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szpital z XIX wieku zmienia się w centrum opieki dla seniorów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 kwi 2015 14:14
Szpital z XIX wieku zmienia się w centrum opieki dla seniorów
Angel Care
Szpital z XIX wieku zmienia się w centrum opieki dla seniorów
Szpital z XIX wieku zmienia się w centrum opieki dla seniorów
Szpital z XIX wieku zmienia się w centrum opieki dla seniorów

Budynek szpitala z XIX wieku znajduje się przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Obecnie powstaje w nim pierwsze w Polsce kompleksowe centrum opieki dla seniorów – Angel Care. Będzie to modelowy ośrodek, na bazie którego powstaną kolejne w planowanej europejskiej sieci centrów opieki.

REKLAMA

W wybudowanym ponad 100 lat temu szpitalu powstaje kompleksowe centrum opieki dla seniorów. Jego remont i przystosowanie do nowej funkcji zostanie przeprowadzony w taki sposób, aby budynek odzyskał swój historyczny charakter, który przez lata użytkowania i przebudowywania się zatarł.

Inwestorzy do realizacji prac podeszli poważnie. Celem było przystosowanie budynku do nowej funkcji, a przy tym odzyskanie pierwotnego charakteru architektury. Szpital znajduje się pod ochroną miejskiego konserwatora zabytków, z którym szczegółowo należało uzgodnić m.in. projekt renowacji elewacji i dachu budynku.

Budynek przejdzie generalny remont, ale zachowa oryginalny szkielet konstrukcyjny. Wymogiem konserwatora było odtworzenie pierwotnego wyglądu, w tym wyraźniejsze uwidocznienie różnicy stylistycznej pomiędzy starszą i późniejszą częścią szpitala. Pierwsza, neogotycka część powstała w 1898 r., a kolejna w latach 20. XX w.

- Przywrócony zostanie kształt i kolorystyka, zarówno w części neogotyckiej, jak i modernistycznej. Elewacja klinkierowa zostanie odnowiona, a ubytki uzupełnione. Przywrócimy pierwotny układ okien, a stolarka okienna i drzwiowa zostanie odrestaurowana – mówi Anna Newerla z przedsiębiorstwa Modulor, które opracowało projekt Angel Care. – Odbudowany zostanie również neogotycki szczyt w XIX-wiecznej części budynku. Budynek po remoncie będzie nawiązywał do wyglądu sprzed wojny.

Najwięcej prac wymagało przystosowanie XIX-wiecznego budynku do współczesnych wymogów przepisów przeciwpożarowych oraz związanych z budynkami służby zdrowia. - Do czasów współczesnych szpital przechodził zmiany, ale nie wszystko było odnotowywane i inwentaryzowane w dokumentacji obiektu. Przykładowo już podczas prowadzenia prac okazało się, że miejscami grubość ścian budynku różni się od tej podanej w dokumentach – mówi Anna Newerla.

Z punktu widzenia inwestora bardziej opłacalne byłoby wybudowanie nowego obiektu. Jednak renowacja ma swoje duże zalety. Szpital znajduje się w centrum Wrocławia, w pobliżu wielu ośrodków kultury, rekreacji, a także dworców PKP i PKS. Po odzyskaniu historycznego charakteru powstanie tu wyjątkowa przestrzeń do życia – nie sposób stworzyć takiej atmosfery od podstaw. W dodatku poszpitalny budynek łatwiej przekształcić w centrum opieki i przystosować do potrzeb seniorów – m.in. dzięki wysokimi pomieszczeniom czy szerokim korytarzom.

- Pamiętajmy, że szpital kiedyś spełniał podobną funkcję do centrum opieki – był przystosowany do potrzeb pacjentów, czasem niepełnosprawnych, a także do pracy lekarzy. O wiele trudniej byłoby to zrobić z budynkiem mieszkalnym – mówi Sebastian Bieńkowski, manager projektu Angel Care.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY