REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak będzie wyglądał Plac Wolności w Kielcach

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 mar 2015 11:04
Tak będzie wyglądał Plac Wolności w Kielcach
Koncepcja na Plac Wolności w Kielcach, fot. eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Tak będzie wyglądał Plac Wolności w Kielcach
Tak będzie wyglądał Plac Wolności w Kielcach
Tak będzie wyglądał Plac Wolności w Kielcach
Tak będzie wyglądał Plac Wolności w Kielcach

W konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy Placu Wolności w Kielcach, pierwszą nagrodę zdobyła eM4. Pracownia Architektury. Brataniec. Architektom przyświecała idea miejskiego placu jako przestrzeni spotkania.

REKLAMA

W skład zwycięskiego zespołu pracowni eM4. Pracownia Architektury. Brataniec weszli: arch. Marcin Brataniec (główny projektant), arch. Urszula Forczek-Brataniec, arch. Damian Mierzwa, arch. Marek Bystroń, arch. Maciej Gozdecki i arch. krajobr. Paulina Nosalska.

Plac przewidziano jako wielopłaszczyznowy ze względu na skarpę wzdłuż ul. Śniadeckich/ Ewangelicka. Podzielono go na trzy czytelne strefy:

- CZĘŚĆ REPREZENTACYJNA - zasadnicza część wzdłuż osi historycznej przeznaczona do uroczystości jako płaską, niezabudowaną przestrzeń, aby bez komplikacji umożliwić większe zgromadzenia, przedstawienia i inscenizacje (Legiony Piłsudskiego).

- CZĘŚĆ REKREACYJNA - po stronie północnej plac przechodzi w strefę rekreacji z placem zabaw dla dzieci oraz urządzeniami rekreacji na wolnym powietrzu. Tą część rozbudowano o amfiteatr wbudowany w skarpę, który niejako stanowi uzupełnienie części reprezentacyjnej, umożliwiając wzbogacenie wszelkich uroczystości o przedstawienia i występy zorganizowane. W części tej zaprojektowano również sadzawkę wodną, którą można w okresie zimowym zamienić na ślizgawkę z fontanną oraz zieleń urządzoną.

- CZESC WYPOCZYNKOWA - w strefie południowej placu zaprojektowano miejsce wypoczynku wraz z wodą płynąca i fontanną, ławkami, kładką i siłownią na wolny powietrzu oraz zielenią.

Ponadto w skarpie wzdłuż ul. Śniadeckich/Ewangelicka oprócz zieleni przewidziano windę dla osób niepełnosprawnych i schody w celu umożliwienia dojścia/zjazdu na podziemne poziomy parkingu i do toalet, w estetycznej obudowie.

Najwyższą dominantą placu pozostanie nadal pomnik Marszałka J. Piłsudskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY