REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak wygląda teraz dworzec w Nowym Sączu

  • Autor: PKP S.A.
  • 19 gru 2014 11:24
Tak wygląda teraz dworzec w Nowym Sączu
Dworzec w Nowym Sączu, fot. PKP S.A.
Tak wygląda teraz dworzec w Nowym Sączu
Tak wygląda teraz dworzec w Nowym Sączu
Tak wygląda teraz dworzec w Nowym Sączu
Tak wygląda teraz dworzec w Nowym Sączu

PKP S.A. zmodernizowała dworzec w Nowym Sączu. Obiekt przeszedł przebudowę pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

REKLAMA

Największą wizualnie zmianą jest likwidacja antresoli oraz schodów wewnętrznych dzięki czemu cała poczekalnia dworca dostępna jest z poziomu parteru. W holu znajdują się kasy biletowe i lokale usługowo-handlowe a cała jego przestrzeń została pozbawiona wszelkich barier architektonicznych i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz mających trudności z poruszaniem się. Pojawiły się ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, okienko kasowe oraz toalety dostosowano do potrzeb obsługi osób niepełnosprawnych. W toalecie przygotowano także przewijak dla potrzeb osób z małymi dziećmi.

– Nowy Sącz to trzecia inwestycja w województwie małopolskim, którą zakończyliśmy w tym roku zgodnie z założeniem. W lutym otworzyliśmy pierwszy, podziemny dworzec w Krakowie. W minionym tygodniu odbyło się oficjalne otwarcie w Rabce Zdrój - mówi Wojciech Rokicki, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji w PKP S.A. – W planach mamy kolejne modernizacje. Na początku 2015 roku rozpoczną się przebudowy dworców w Wieliczce i Krakowie Płaszowie - dodaje.

Istotą przebudowy było przywrócenie wyglądu i układu budynku z czasów jego powstania (początek XX wieku) Remont dworca objął między innymi wyburzenie części ścian, kompleksową wymianę drzwi i okien, odnowienie witryn wejściowych oraz renowację elewacji zewnętrznej w technologii cementu romańskiego. Wymieniono instalacje elektryczną, wodociągową i kanalizacyjną. Powstały również nowe systemy przeciwpożarowe i wentylacyjne. Wszystkie elementy wystroju wnętrza i detale architektoniczne nawiązują do wyglądu dworca z początku XX wieku.

Na ścianach wyremontowanego wnętrza zawisło 10 oryginalnych obrazów Edmunda Cieczkiewicza, przedstawiających pejzaże Beskidów, Pienin i Tatr. Malowidła powstały na początku XX wieku, specjalnie z myślą o nowosądeckim dworcu. Obrazy poddano profesjonalnej renowacji. Ich układ, rozmieszczenie oraz obramowanie odtworzono na podstawie historycznych zdjęć holu budynku.

Koszt przebudowy dworca wyniósł ponad 9 mln zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY