REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tateo Nakujima z Arup pracuje nad akustyką Narodowego Forum Muzyki

  • Autor: PAP
  • 14 sie 2015 12:55
Tateo Nakujima z Arup pracuje nad akustyką Narodowego Forum Muzyki
Narodowe Forum Muzyki, projekt Kuryłowicz & Associates, fot. nfm.wroclaw.pl

W piątek 4 września br. odbędzie się uroczysta inauguracja Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Trwają koncertowe próby i akustyczne dostrajanie głównej sali koncertowej. Ta inwestycja za 350 mln zł powstała w centrum miasta i ma powierzchnię 48 tys. m kw.

REKLAMA

Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej dyrektor NFM Andrzej Kosendiak, akustyczne dostrajanie głównej sali koncertowej przynosi bardzo dobre efekty.

"Jeszcze przed rozpoczęciem budowy i zaprojektowaniem wnętrza wybraliśmy w przetargu jedną z najlepszych nowojorskich firm akustycznych, która np. sugerowała architektom takie drobiazgi jak sposób budowy klimatyzacji czy rur kanalizacyjnych. Chodziło o to, by nic nie zakłócało ciszy w sali" - powiedział Kosendiak.

Dodał, że dzięki odpowiedniemu projektowi główna sala koncertowa będzie mogła być dostrojona przynajmniej na kilka rodzajów wykonywanej muzyki.

Służą do tego odpowiednio otwierane tzw. bramy umieszczone w ścianach, podwieszane elementy sufitu oraz specjalne kotary, tłumiące dźwięki. Dębowa podłoga została tak położona, że pełni funkcję dodatkowego pudła rezonansowego - analogicznie jak w gitarze. Ponad 200 miejsc dla widzów znajduje się również za orkiestrą.

"Inaczej dostraja się sale na koncert symfoniczny czy na występ chóru. Zupełnie inne dźwięki trzeba wytłumić, gdy koncert będzie z nagłośnieniem. A i taka możliwość istnieje na tej sali" - mówił dyrektor NFM.

Dostrojenie głównej sali koncertowej NFM wykonuje kanadyjski akustyk i muzyk Tateo Nakujima z firmy Arup. Już odbyło się kilka koncertów m.in. zespołów kameralnych, chóralnych i symfonicznych. W piątek dziennikarze mogli wysłuchać części próby wrocławskiej orkiestry pod dyrekcją Benjamina Shwartza - wykonywano m.in. utwór "Morze" Claude'a Debussy'ego.

Kosendiak podkreślił, że przy budowie obiektu wybrano możliwość dostrajania sali koncertowej - z powodu troski o publiczne pieniądze.

"Jeśli nie mielibyśmy możliwości dostrajania tej sali, to inwestycja byłaby swoistą loterią. Mogłoby się okazać, że dźwięk nie brzmi dobrze, a takich złych sal jest sporo. Teraz mogę powiedzieć, że mamy jedną z najnowocześniejszych i najlepszych sal koncertowych na świecie" - dodał dyrygent i szef NFM.

Poinformował, że do końca sierpnia odbędzie się jeszcze kilka koncertów zróżnicowanych repertuarowo i muzycznie, by zakończyć proces dostrajania sali. Przewidziano obecność publiczności, ponieważ zapełnienie sali ma wpływ na proces dostrojenia.

"Zapraszam na inaugurację NFM w piątek 4 września, a już 6 września rozpocznie się 50. Festiwal Wratislavia Cantans. Na tym jubileuszowym festiwalu chcemy wykonać program, który był grany na pierwszej edycji, czyli będzie to taka powtórka sprzed pół wieku" - mówił Kosendiak.

Budowa obiektu kosztowała ponad 350 mln zł. Niemal połowa tej kwoty pochodzi ze środków unijnych.

W budynku swe siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa. Tu też będą odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad oraz festiwale filmowe, ponieważ sala może spełniać funkcje dużego kina.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY