REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Teatr Arlekin w nowej odsłonie

  • Autor: UM Lódź
  • 27 paź 2014 09:34
Teatr Arlekin w nowej odsłonie
Teatr Arlekin, fot. UM Łódź

Budynek Teatru Arlekin w Łodzi powstał w 1903 r., jako dom redutowo-weselny według projektu architekta Gustawa Landau-Gutentegera. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Remont teatru rozpoczęty w 2013 r. właśnie zakończył się. Za projekt przebudowy i rozbudowy obiektu odpowiadała Pracownia Architektoniczna ACF Anita i Cezary Furmanek.

REKLAMA

Teatr Arlekin powołano do życia 28 grudnia 1948 r., a pierwsze przedstawienia odbywały się w gmachu przy ul. Piotrkowskiej 151. Dekadę później teatr, początkowo gościnnie, a od 1962 r. jako jedyny lokator, wprowadził się do zajmowanego obecnie budynku u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1 Maja.

Teatr Arlekin został gruntownie zmodernizowany. - W zasadzie pozostały tylko ściany zewnętrzne. Wnętrze zostało wybudowane na nowo - mówi Waldemar Wolański, dyrektor teatru.

Powstały cztery sale widowisko w tym główna na 200 miejsc. Wysoka na 22 metry wieża sceniczna mieści najnowocześniejsze technologie umożliwiające uruchomienie trzech zapadni scenicznych, systemu ruchomych kulis i automatycznych pomostów marionetkowych. W teatrze zastosowano najnowocześniejsze technologie oświetleniowe i akustyczne.

- To już kolejny obiekt kultury po Teatrze Muzycznym, który oddajemy do użytku. Dobudowaliśmy również Małą Scenę do Teatru Powszechnego, zrewitalizowaliśmy Willę Kindermanna, siedzibę Miejskiej Galerii Sztuki. Na kulturalnej mapie Łodzi znalazły się nowe obiekty: Art. Inkubator, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz pracownie dla artystów na Księżym Młynie. Koszt remontu przekroczył 30 milionów złotych, ale Teatr Arlekin na to zasługuje a łodzianie, szczególnie najmłodsi, tego teatru potrzebują - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Teatr wkrótce będzie obchodził jubileusz 66.lecia istnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY