REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Technologia modułowa dobrym rozwiązaniem dla szkół?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 paź 2014 13:13
Technologia modułowa dobrym rozwiązaniem dla szkół?
fot. Madryt - Przedszkole modułowe zbudowane przez Touax
Technologia modułowa dobrym rozwiązaniem dla szkół?
Technologia modułowa dobrym rozwiązaniem dla szkół?
Technologia modułowa dobrym rozwiązaniem dla szkół?

Szybka budowa przedszkola, żłobka czy szkoły, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów i pełnej funkcjonalności budynku jest możliwa? Czy skutecznym rozwiązaniem będzie technologia modułowa?

REKLAMA

Budowa przedszkola jest dla władz gminy sporym wydatkiem. Zazwyczaj trudno przewidzieć, ile osób będzie korzystać z placówki za kilkanaście lat, niełatwo więc zdecydować się na inwestycję wartą od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Dobrym rozwiązaniem wydaje się wówczas budownictwo modułowe. - Łączy ono wiele zalet: efektywność kosztową, możliwość skalowania (zwiększania lub zmniejszania powierzchni), dostosowanie planu budynku dokładnie do potrzeb użytkowników oraz stosunkowo łatwą zmianę przeznaczenia placówki. A wszystko to przy zachowaniu wysokich standardów budynku, nie odbiegających od budowy tradycyjnymi metodami – mówi Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny firmy Touax  Sp. z o.o., specjalizującej sięw budownictwie modułowym.

Budownictwo modułowe daje możliwości elastycznego dostosowania obiektu do wymagań klienta. Moduły można dowolnie składać i łączyć, zależnie od potrzeb i przeznaczenia budynku, tworząc przestronne pomieszczenia. Wykończenie wnętrza i elewacji zależy wyłącznie od założeń inwestora. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie dużych przeszkleń. Dzięki temu pomieszczenia są bardzo jasne, co ma istotne znaczenie w placówkach edukacyjnych.

Obiekty modułowe budzą czasem wątpliwości. Bierze się to z przekonania, że w takich budynkach nie będzie warunków do umieszczenia sanitariatów czy w pełni funkcjonalnej kuchni. Jest to mylne. Łazienki i kuchnie w szkołach czy przedszkolach modułowych mogą pod każdym względem konkurować z zapleczem budynków murowanych.

Jedną z bolączek włodarzy miast i gmin są nieuregulowane – często od ponad pół wieku – kwestie własności gruntów, na których od lat mogłyby już stać szkoły, przedszkola czy żłobki. - Budowa placówki z modułów pozwala nie tylko na szybkie postawienie budynków, ale i na ich przeniesienie w razie konieczności w inne miejsce. Co więcej, można również wybudować modułowe przedszkole na terenie wynajętym, zyskując czas na zakup innych gruntów, jednocześnie zapewniając dzieciom pełnowartościowe warunki do zabawy i nauki. Tradycyjne budownictwo również pod tymi względami pozostaje w tyle – wyjaśnia Jacek Staniszewski.

W Polsce na rozwiązania modułowe zdecydowały się w ostatnim czasie np. władze Wrocławia. W ciągu kilku miesięcy oddano tam do użytku sześć przedszkoli modułowych, do których przyjęto 950 dzieci. Wcześniej moduły Touax zostały wybrane m.in. przez samorządy Poznania i Ząbek.

 – Budynki modułowe Touax spełniają najwyższe wymogi i standardy w kwestiach bezpieczeństwa przeciwpożarowego, izolacji termicznej czy dostępności dla niepełnosprawnych. Podobnie jest z ogrzewaniem, które może pochodzić z centralnego systemu miejskiego, jak i z własnej kotłowni. Jedyna różnica między szkołami czy przedszkolami modułowymi a murowanymi, to technologia budowy: zamiast wznosić ściany i stropy z cegieł, pustaków czy betonu, gotowe elementy przywozi się ciężarówką i montuje na stalowym szkielecie. Pozwala to skrócić budowę do kilku tygodni – podkreśla Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny firmy Touax Sp. z o.o.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY