To będzie nowa ikona miastaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - 24-04-2014 14:14


Otwarcie nowego gmachu Filharmonii autorstwa pracowni Barozzi Veiga z Barcelony będzie wielkim wydarzeniem w Szczecinie. Koncert inauguracyjny działalność Filharmonii odbędzie się we wrześniu br.

Nowy gmach Filharmonii powstaje w śródmieściu u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki. Obiekt zaprojektowało hiszpańskie studio Barozzi Veiga z Barcelony, które wygrało międzynarodowy konkurs architektoniczny.

Budynek nawiązuje formą do krajobrazu Szczecina i bezpośredniego otoczenia działki, gdzie budynki posiadają wielospadkowe dachy i wszędzie widać wieże kościołów i gmachów publicznych. Sposób konstruowania elewacji podkreśla kierunki pionowe i strzelistość bryły. Budynek stanie się ikoną architektury miasta oraz ważnym elementem promocyjnym Szczecina.

W obiekcie wybudowano dwie sale koncertowe. Duża sala pomieści 951 osób natomiast mała sala 192. Nowy obiekt wyposażony jest w oświetlenie, które umożliwia tworzenie kolorowych iluminacji świetlnych na fasadzie.

Budynek filharmonii będzie stanowił przestrzeń publiczną przez cały dzień otwartą i dostępną dla odwiedzających. Poziom parteru, a zatem: hall wejściowy, kasy, stoisko z płytami i wydawnictwami muzycznymi, a także kawiarnia, mają zachęcać do odwiedzenia i dłuższego pozostania w gmachu. Na trzecim piętrze przewidziana jest przestrzeń wystawiennicza umożliwiająca organizowanie różnorakich wystaw i imprez w ramach galerii „Harmonia Sztuki”.