REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Trwa przebudowa zabytkowego budynku we Wrocławiu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 lip 2015 14:55
Trwa przebudowa zabytkowego budynku we Wrocławiu
Budowa dodatkowej kondygnacji Angel Care. Fot. Maciej Lulko
Trwa przebudowa zabytkowego budynku we Wrocławiu
Trwa przebudowa zabytkowego budynku we Wrocławiu
Trwa przebudowa zabytkowego budynku we Wrocławiu
Trwa przebudowa zabytkowego budynku we Wrocławiu
Trwa przebudowa zabytkowego budynku we Wrocławiu

Zabytkowy budynek dawnego szpitala przy ulicy Dyrekcyjnej we Wrocławiu odzyskuje dawny blask. W chwili obecnej wykonywane są ostatnie fragmenty stropu nad trzecim piętrem istniejącego budynku oraz prefabrykowane są dźwigary więźby drewnianej obiektu, które zostaną wkrótce zamontowane na stropie ostatniej kondygnacji.

REKLAMA

Podobnie jak większość ówczesnych budynków użyteczności publicznej we Wrocławiu, szpital przy ulicy Dyrekcyjnej architektonicznie czerpał z neogotyku. Architekt miejski Richard Pluddemann, twierdził, że styl dobrze wpisuje się w atmosferę Wrocławia, w którym znajduje się dużo gotyckich kościołów i zabytków.

- Ostatnie dwudziestolecie XIX wieku i pierwsze dwudziestolecie XX wieku to we Wrocławiu okres budowy tradycyjnych w formie, wielopiętrowych szpitali w systemie korytarzowym z dużymi, przestronnymi salami pacjentów oraz nowoczesnymi salami operacyjnymi - mówi dr Małgorzata Wójtowicz, pracownik Muzeum Architektury we Wrocławiu i autorka książki „Dawne szpitale Wrocławia”. - Ich architektura została podporządkowana wymaganiom funkcjonalności i higieny, przy czym obiekty powstałe w pierwszej połowie tego okresu łączyły te cechy z dekoracją neogotycką.

Szpital dziecięcy przy ulicy Dyrekcyjnej został oddany do użytku 15 grudnia 1899 roku. Funkcjonował wówczas pod nazwą Szpitala Ewangelickiego Stowarzyszenia Opieki „Betesda”. Zaprojektował go Max Daum. Jego cechą charakterystyczną była ceglana, neogotycka bryła, urozmaicona frontowymi ryzalitami, metalowymi balkonami oraz wysokimi, krytymi dachówką dachami. Budynek kształtem przypominał literę „L”. Miał dwa piętra, a pomieszczenia znajdowały się w jednej osi.

- Na parterze znajdowało się główne wejście, przychodnie, sala operacyjna, pokoje pacjentów. Pierwsze piętro było zdominowane przez sale szpitalne, a drugie przez aulę i pokoje sióstr. Na każdej kondygnacji znajdowały się łazienki i toalety. Korytarz od strony zachodniej był dodatkowo oświetlony przez pięcioboczny ryzalit – mówi dr Małgorzata Wójtowicz.

W latach 1937-38 szpital powiększono o trzypiętrową dobudówkę od strony zachodniej, umieszczając w niej miedzy innymi nowy oddział okulistyczny. Środkiem nowego budynku biegł korytarz, po którego obu stronach znajdowały się sale pacjentów. W ostatnich latach działalności, szpital przekwalifikowano na Kliniki Ginekologiczne. Po ich zamknięciu budynek był nieużywany. Teraz kompleks zostanie odnowiony – powstaje tam pierwsze w Polsce centrum opieki nad osobami starszymi Angel Care.

Budynek przy ulicy Dyrekcyjnej wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków, dlatego przed rozpoczęciem prac wymagana była zgoda na przebudowę i remont miejskiego konserwatora. Po jej otrzymaniu generalny wykonawca prac, firma Eiffage Polska Budownictwo, rozpoczął realizację.

- To budynek z bogatą historią, posiadający własną duszę. Chcemy ją zachować – mówi Sebastian Bieńkowski, manager projektu Angel Care. – Obecnie duża część elewacji jest już oczyszczona i zakończyło się tynkowanie ścian i sufitów na parterze. Trwa czyszczenie kolejnych części elewacji. Zabieg polega na poddaniu zabytkowej cegły dużemu ciśnieniu pary wodnej. Elekt jest zachwycający – odzyskaliśmy dawny wygląd, który przed stoma laty nadawał charakter temu miejscu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY