REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tworzenie przestrzeni publicznych to poważne wyzwanie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 maj 2014 12:45
Tworzenie przestrzeni publicznych to poważne wyzwanie
fot. Fotolia

Kreowanie przestrzeni publicznej jest zadaniem trudnym, lecz wciąż niedocenianym, szczególnie w Europie Środkowej. Kluczowym zadaniem jest łączenie ludzi poprzez miejsca. By to osiągnąć, musisz się komunikować - powiedział Igor Marko podczas debaty "Kreatywne zarządzanie przestrzenią publiczną" przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014.

REKLAMA

Tworzenie przestrzeni publicznych, które spełnią wszystkie wymagania stawiane przez społeczności, stawia przed urbanistami i architektami poważne wyzwania. Jednym z nich jest konieczność zaangażowania okolicznych mieszkańców w proces kreacji projektów, co w Polsce wciąż nie jest codziennością - wynika z debaty "Kreatywne zarządzanie przestrzenią publiczną" przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014.

Zrozumieć potrzeby

By projekt osiągnął sukces, niezbędne jest zaangażowanie okolicznych mieszkańców. - Jeśli nie są oni częścią procesu kreacyjnego, architekt nie ma pełnego obrazu rzeczywistości i nie będzie w stanie stworzyć optymalnego projektu - mówi Igor Marko, dyrektor kreatywny w Marko & Placemarkers.

Jak zauważył Peter Ramsden, dyrektor zarządzający w Freiss Itd., komunikowanie nie powinno dotyczyć tylko i wyłącznie samych mieszkańców. Równie ważni są decydenci polityczni, do których należy dysponowanie funduszami publicznymi.

- Dziś w takich krajach, jak Polska, możemy korzystać z funduszy unijnych. Dlatego też niezbędne jest przekonywanie polityków, zarówno w skali centralnej, jak i lokalnej, do inwestowania nie tylko w infrastrukturę drogową czy energetyczną - powiedział Ramsden. - Łączmy ludzi nie tylko drogami, ale także przestrzenią publiczną - wezwał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W jaki sposób pogodzić często odmienne interesy różnych grup? Jak tłumaczył David Kaspar, menadżer sztuki, Praha 14, należy przede wszystkim doprowadzić do zmiany mentalności ludzi. - Prawdziwym celem kreowania przestrzeni publicznej jest nie tylko stworzenie gotowego miejsca, ale przede wszystkim połączenie interesów zarządzających tą przestrzenią, jej użytkownikami i samym miejscem, z całą jego unikatowością - powiedział Kaspar.

Kolejnym elementem w procesie kreowania przestrzeni publicznej jest dopasowanie nowych pomysłów do już istniejącej zabudowy. To, jak zaznaczył Tomasz Konior, architekt w Konior Studio, kluczowe zadanie dla projektantów. - Budynek musi być wpisany w pewien kontekst, tak samo i przestrzeń publiczna musi być wpisana w otaczającą ją zabudowę. Architekt musi wcielić się w urbanistę, ponieważ budując konkretny budynek, tworzy część miasta - powiedział.

Paneliści sesji zastanawiali się również nad samą rolą architektów i kreatorów przestrzeni publicznej. Według moderatora dyskusji, Grzegorza Piątka - prezesa w Fundacji Centrum Architektury, architekci czy urbaniści muszą nie tylko stworzyć dobry projekt, ale także przekonać do niego samorządowców. - Dla burmistrzów czy prezydentów liczą się tylko wrażenia wizualne, przecięcie wstęgi - powiedział.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY