REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Układ Słoneczny odmieni oblicze Fromborka

  • Autor: PAP
  • 02 cze 2015 13:16

Do końca lipca zostanie zrewitalizowany rynek i XIV-wieczny Kanał Kopernika we Fromborku. Inwestycja będzie kosztować 3,6 mln zł i ma podnieść atrakcyjność turystyczną warmińskiego miasta, uznanego w tym roku za obszar ochrony uzdrowiskowej.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska, inwestycja ma "nadać miastu całkiem nowe oblicze", co ma związek z planami utworzenia uzdrowiska i przyciągnięcia większej liczby turystów. Jej zdaniem takich zmian oczekiwali mieszkańcy, bo rynek i zabytkowy kanał od wielu lat były w bardzo złym stanie.

Wygląd odnowionego rynku ma nawiązywać do Układu Słonecznego. Centralnym miejscem będzie fontanna z podświetlanymi, tryskającymi z posadzki strumieniami wody. W nawierzchni placu zaprojektowano koliste pasy z ciemnej granitowej kostki, przypominające orbity. Staną na nich ławeczki symbolizujące osiem planet. Na trzeciej od centrum znajdzie się odlana z brązu figura Mikołaja Kopernika, zwróconego twarzą w kierunku Wzgórza Katedralnego.

W pobliżu fontanny będzie ustawiona odrestaurowana zabytkowa pompa. Wokół rynku zostaną posadzone szpalery drzew, podświetlanych po zmroku lampami wbudowanymi w bruk. Teren będzie objęty całodobowym monitoringiem i siecią bezprzewodowego internetu.

Zostanie też zrewitalizowany pochodzący z XIV wieku Kanał Kopernika, uważany za najstarszą budowlę hydrotechniczną w północnej Polsce. Doprowadzał on kiedyś do miasta wodę pitną z rzeki Baudy, napędzał młyny i garbarnie. Remont obejmie odcinek między wieżą wodną a ujściem do Zalewu Wiślanego.

W ocenie władz miejskich, rynek i kanał to najważniejsze obiekty turystyczne tzw. Dolnego Fromborka, które wymagały remontu. Inwestycja ma kosztować 3,6 mln zł, z czego 2 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Najcenniejsze fromborskie zabytki znajdują się natomiast na górującym nad miastem Wzgórzu Katedralnym - to m.in. gotycka bazylika z grobem Mikołaja Kopernika, pałac biskupi - obecnie muzeum oraz wieże Kopernika i Radziejowskiego. Frombork nazywany jest Grodem Kopernika, bo astronom - jako kanonik i administrator dóbr kapituły warmińskiej - spędził tu najważniejsze lata swojego życia. W tym mieście napisał dzieło "O obrotach ciał niebieskich" i tutaj zmarł w 1543 r.

Poza zabytkami i sąsiedztwem Zalewu Wiślanego Frombork chce przyciągnąć turystów walorami klimatycznymi. Władze Fromborka planują utworzyć uzdrowisko, z zakładami leczniczymi wykorzystującymi właściwości wód mineralnych. W styczniu 2015 r. rząd przyjął rozporządzenie w sprawie nadania miastu i pobliskim wsiom Bogdany i Ronin statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY