REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

UNESCO: Trzeba zmienić projekt biurowca przy Placu Zamkowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 mar 2014 16:04
UNESCO: Trzeba zmienić projekt biurowca przy Placu Zamkowym

Według UNESCO projekt biurowca realizowanego naprzeciwko Zamku Królewskiego w Warszawie powinien zostać zmieniony, bo budynek może zdominować przestrzeń Starego Miasta - poinformował w środę generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski. Zmian obecnie może dokonać jedynie inwestor, ponieważ ma on prawomocne pozwolenie na budowę.

REKLAMA

Inwestycja realizowana jest w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaniepokojone inwestycją Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, z którym władze Warszawy nie skonsultowały budowy, zleciło pod koniec roku przeprowadzenie ekspertyzy.

Główne tezy raportu przedstawił na środowej konferencji prasowej w Zamku Królewskim w Warszawie generalny konserwator zabytków:

Piotr Żuchowski podkreślił, że dokument potwierdza przypuszczenia, że realizowany budynek jest za duży i może konkurować z przestrzenią starówki, a elementy jego elewacji nie pasują do otoczenia. - Odpowiedź Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu jest taka, że można tam budować, ale wątpliwości budzi projekt końcowy - powiedział. Według Żuchowskiego raport po przetłumaczeniu na język polski zostanie udostępniony.

- Mamy poważny problem proceduralny, jak w takiej sytuacji się zachować, bo inwestor ma prawomocne pozwolenie na budowę. Była próba wstrzymania tego pozwolenia, ale zgodnie z polskim prawem skutecznego wstrzymania nie można było dokonać. Wszystko wskazuje na to, że te zmiany będzie można wprowadzić tylko i wyłącznie po akceptacji samego inwestora. Będę do tego dążył - zaznaczył Żuchowski.

Decyzję zezwalającą na realizację inwestycji bez konsultacji z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu podjął stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander. - Mimo że miał na piśmie opinię wydaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, która mówiła wprost, że tę decyzję należy skonsultować z UNESCO, stołeczny konserwator doszedł do wniosku, że tego nie trzeba konsultować, ponieważ inwestycja nie leży w granicach samego wpisu, lecz na jego granicy - mówił generalny konserwator zabytków.

Generalny konserwator zabytków ocenił, że sytuacja staje się jeszcze bardziej dyskomfortowa w związku z członkostwem Polski w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO. - Od listopada ub.r. jesteśmy w gronie 21 państw, które tak naprawdę mają narzucać standardy ochrony w obszarze UNESCO, a mamy taki przypadek i teraz trzeba z dużą roztropnością i rozwagą do tego problemu podejść - podkreślił.

Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu oczekuje konsultacji w przypadku każdej zmiany czy prac konserwatorskich realizowanych na obszarze obiektów objętych ochroną UNESCO. Z listy światowego dziedzictwa UNESCO skreślono m.in. Drezno po tym, jak eksperci uznali wybudowany tam most na Łabie za niedopuszczalną ingerencję w krajobraz.

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r.

Warszawska starówka została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Po zakończeniu wojny postanowiono o odbudowie Starego Miasta, decydując się na przywrócenie jego świetności z XVIII w. Projekt rekonstrukcji opracowało Biuro Odbudowy Stolicy, powołane 14 lutego 1945 r.

Całkowita powierzchnia inwestycji Podwale 1 to 9500 m kw. Budynek jest przeznaczony pod działalność biurowo-usługową. Część usługowa obejmie 1640 m kw., a przestrzeń biurowa będzie ponad dwukrotnie większa i wyniesie 4071 m kw. Dodatkowo zaplanowano budowę jedynego na Starym Mieście, dwupoziomowego parkingu podziemnego na 27 miejsc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY