REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Unikatowe metody odnawiania budynków polskim towarem eksportowym?

  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 12 maj 2015 21:59

W Bytomiu liczą na to, że w ramach klastra rewitalizacji uda się stworzyć unikatowe na skalę kraju czy Europy metody odnawiania budynków czy ich ocieplania, które staną się towarem eksportowym miasta.

REKLAMA

Bytom, obok Łodzi i Wałbrzycha, jest jednym z trzech miast, które otrzymają specjalne fundusze na proces rewitalizacji.

Jednym z kroków koniecznych do wdrożenia programu jest zawiązanie klastra. Pierwsze działania w kierunku stworzenia Bytomskiego Klastra Rewitalizacji podjęto pod koniec ubiegłego roku.

W październiku podpisana została Inicjatywa Klastrowa, do której prezydent zaprosił przedstawicieli bytomskich przedsiębiorców, m.in. Bytomską Izbę Przemysłowo-Handlową, Bytomską Radę Biznesu, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości czy Związek Pracodawców Aglomeracji Górnośląskiej.

Dokument podpisali też przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także miejskich instytucji, takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy.

Natomiast w kwietniu tego roku w Urzędzie Miejskim w Bytomiu utworzony został referat obsługi Bytomskiego Klastra Rewitalizacji i współpracy z organizacjami pozarządowymi, przed którym stoi ogromne wyzwanie – koordynacja działań wielu podmiotów w zakresie rewitalizacji.

W Bytomiu cały czas trwają konsultacje i dyskusje na temat rewitalizacji.

- Rewitalizacją miasta zainteresowani są niemal wszyscy – lokatorzy zdegradowanych kamienic, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, pracownicy firm, a także osoby bezrobotne. I bardzo dobrze, bo na rewitalizacji śródmieścia skorzystają wszyscy, ale to mieszkańcy będą mieli duży wpływ na to, jak będzie ona przebiegać– mówi Izabela Domogała, naczelnik wydziału strategii i funduszy europejskich UM.

Rewitalizacja finansowana będzie z funduszy unijnych, a Unia Europejska w najbliższym okresie programowania stawia przede wszystkim na nowe technologie. Jak więc działać będzie klaster?

- Liczymy na to, że w ramach klastra uda nam się stworzyć na przykład unikatowe na skalę kraju czy Europy metody odnawiania budynków czy ich ocieplania, które staną się naszym towarem eksportowym – mówi Izabela Domogała. Ale nie tylko. Klaster to miejsce, gdzie przenikają się różne branże bez obaw o konkurencję. Decydując się na działanie w klastrze trzeba mieć świadomość, że jest to możliwe tylko przy współudziale partnerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY