REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Unikatowy pomysł na Łazienkowski

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 lut 2015 13:17
Unikatowy pomysł na Łazienkowski
fot. Pomysł na Łazienkowski - projekt architektów z pracowni Inicjatywa Projektowa
Unikatowy pomysł na Łazienkowski
Unikatowy pomysł na Łazienkowski
Unikatowy pomysł na Łazienkowski
Unikatowy pomysł na Łazienkowski
Unikatowy pomysł na Łazienkowski

Dlaczego nie połączyć dwóch brzegów Wisły atrakcyjną przestrzenią publiczną, przeznaczoną zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów? Ciekawy pomysł na nowy most Łazienkowski przedstawili architekci z pracowni Inicjatywa Projektowa.

REKLAMA

Most Łazienkowski był do tej pory miejscem nieprzyjaznym dla wszystkich niezmotoryzowanych użytkowników ruchu. Przeprawa przez Wisłę, trudna do pokonania, oddzielała sąsiadujące strony Miasta. Istniejąca ścieżka rowerowa na Moście Świętokrzyskim, proponowana na Moście księcia Józefa Poniatowskiego oraz projektowana przez członków zespołu pracowni „Inicjatywa projektowa” na Moście Łazienkowskim zintegrują dwa brzegi rzeki tworząc kompletną sieć połączeń dla wszystkich użytkowników ruchu. Remont Mostu Łazienkowskiego jest nie tylko niepowtarzalną okazją do scalenia dwóch stron miasta, ale również pretekstem do stworzenia czegoś więcej- interesującej, ogólnodostępnej przestrzeni o unikatowym charakterze.

Koncepcja zakłada umieszczenie ścieżki rowerowej bezpośrednio pod płaszczyzną chodnika Trasy Łazienkowskiej. Takie rozwiązanie zminimalizuje wpływ ruchu samochodowego oraz podmuchów wiatru na rowerzystów, a jednocześnie wykluczy kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną i drogową (zjazdami). Projekt ścieżki rowerowej nie wymaga ingerencji w elementy konstrukcyjne mostu, ponadto ścieżka może być dodana w każdym momencie bez negatywnego wpływu na ruch samochodowy. Ścieżka pod mostem nie spowoduje zwiększenia szerokości dotychczasowej przeprawy a co za tym idzie odbudowany most będzie kompatybilny z zachowanymi węzłami drogowymi.

Charakterystyczne poszerzenia ścieżki rowerowej, skomunikowane schodami z chodnikiem są podstawą do stworzenia nowych, dodanych do tkanki miejskiej przestrzeni wykorzystujących wyjątkowe położenie Trasy Łazienkowskiej. Tarasy, jeden od strony północnej z widokiem na zurbanizowaną panoramę Warszawy, drugi od południowej – na bardziej dziki i naturalny brzeg rzeki, mogą zostać wykorzystane na potrzeby kawiarni, barów dla rowerzystów czy po prostu platform widokowych. Romboidalna siatka stalowa, osłaniająca ciąg rowerowy, odnajduje swoje inspiracje w kratownicowej konstrukcji Mostu Kierbedzia. Pełni wieloraką funkcję – oddziela ścieżkę i chodnik od niekorzystnych warunków atmosferycznych, jest balustradą a także elementem konstrukcyjnym dla dodanych komponentów mostu.

Projekt wpisuje się w starania Warszawy o przyznanie przez Komisję Europejską tytułu Zielonej Stolicy Europy. Wspiera ruch rowerowy i pieszy minimalizując jednocześnie samochodowy.

Zaistniała sytuacja, odbudowy Mostu Łazienkowskiego, stworzyła wyjątkową okazję szerszego udostępnienia mieszkańcom Warszawy, jednej z jej ważniejszych przepraw. Lepsze skomunikowanie terenów rekreacyjnych położonych nad rzeką, może być impulsem do rewitalizacji np. zapomnianych obiektów sportowych położonych na prawym brzegu Wisły.

*Inicjatywa Projektowa to pracownia twórcza, ustanowiona przez młodych architektów, dążących w swojej pracy do uporządkowania zastanego kontekstu, oraz wykreowania nowej i przyjaznej przestrzeni. Podstawę zespołu tworzą architekci Jan Pawlik, Piotr Straszak i Mikołaj Zdanowski. Pomysł ścieżek rowerowych pod Mostem Łazienkowskich powstał przy współudziale architekta Pawła Pyłki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY