REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Uroczyste otwarcie nabrzeży Wyspy Spichrzów

  • Autor: gdansk.pl
  • 28 lip 2014 16:38
Uroczyste otwarcie nabrzeży Wyspy Spichrzów
Wyspa Spichrzów, nabrzeża, Fot. Maciej Nicgorski, gdansk.pl
Uroczyste otwarcie nabrzeży Wyspy Spichrzów
Uroczyste otwarcie nabrzeży Wyspy Spichrzów
Uroczyste otwarcie nabrzeży Wyspy Spichrzów
Uroczyste otwarcie nabrzeży Wyspy Spichrzów

Po kilkunastu miesiącach trudnych prac na lądzie i w wodzie można już podziwiać m.in. gdański Żuraw z zupełnie nowej perspektywy. Zakończyła się odbudowa nabrzeży północnego cypla Wyspy Spichrzów. Inwestycja kosztowała prawie 30 mln zł.

REKLAMA

Od 25 lipca można oglądać Gdańsk z dotychczas niedostępnej północnej części Wyspy Spichrzów, której nabrzeża zostały oddane do użytku.

W uroczystym otwarciu deptaka uczestniczył prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz, który symboliczne przecięcie wstęgi oddał w ręce mieszkance gdańskich Stogów. – Od dzisiaj możemy korzystać z nowych i wyjątkowych alejek spacerowych na Wyspie Spichrzów, liczę, że oddanie nabrzeży będzie początkiem dobrej passy dla wyspy i  już wkrótce cały teren zyska nowe oblicze – podkreślił prezydent Adamowicz.

Modernizację nabrzeży Wyspy Spichrzów wykonano w ramach projektu „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap II - przebudowa szlaku wodnego na Motławie”. Koszt projektu to 27,9 mln zł, a dofinansowanie z UE wyniosło 18,2 mln zł. Wykonawcą robót była firma Energopol Szczecin, a instytucją nadzorującą Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Inwestycja obejmowała dwa etapy: modernizację nabrzeża IX i X - czytamy w oficjalnym portalu miasta, gdansk.pl.

Nabrzeże IX
Nabrzeże IX jest odcinkiem wzdłuż zachodniego brzegu Wyspy Spichrzów od Mostu Zielonego do północnego cypla wyspy, składającym się z 13 sekcji o długości 258,65 m. W ramach modernizacji wykonano nabrzeże na dwóch poziomach. Drewniany ciąg pieszy na konstrukcji płyty pomostu nabrzeża na wysokości ponad 2,5 m n.p.m. oraz dwa lokalne obniżenia pomostu na wysokości 1,24 m n.p.m. Dodatkowo od strony ul. Stągiewnej powstały schody z platformą dla niepełnosprawnych mocowaną do balustrady.

Nabrzeże X
Nabrzeże X jest kontynuacją odcinka IX wzdłuż brzegu Wyspy Spichrzów od północnego cypla wyspy do Mostu Stągiewnego. Składa się ono z 23 sekcji o łącznej długości 325,64 m. Ciąg spacerowy utwardzono tam kostka granitową.

Oprócz tego zmodernizowane nabrzeża zyskały: odbojnice, drabinki wyjściowe, sprzęt ratowniczy, barierki ochronne, pomost drewniany oraz elementy ozdobne i pachoły cumownicze. Wzdłuż nabrzeży wykonano oświetlenie i ustawiono ławki. Powstała także kanalizacja teletechniczna dla potrzeb monitoringu.

Więcej zdjęć i informacji na gdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY