REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Bodzentynie chcą odnowić teren wokół ruin zamku

  • Autor: PAP
  • 09 lis 2015 08:57
W Bodzentynie chcą odnowić teren wokół ruin zamku
fot. Fotolia

Rewitalizację wzgórza zamkowego w Bodzentynie, gdzie znajdują się ruiny dawnego zamku biskupów krakowskich oraz odtworzenie parku u podnóża wzniesienia, planuje lokalny samorząd. Miejsce ma się stać jedną z atrakcji turystycznych okolicy.

REKLAMA

Gmina Bodzentyn kilka dni temu przejęła zarząd nad terenem, gdzie znajdują się ruiny i nad samym zabytkiem - wcześniej pieczę nad tym miejscem sprawowały władze powiatu kieleckiego. Jak powiedział sekretarz Miasta i Gminy Bodzentyn Wojciech Furmanek, władze gminy chcą odnowić zaniedbane dotąd okolice zamku i udostępnić je mieszkańcom i turystom.

"Zamek to trwała ruina i nie będziemy go odbudowywać, ale chcemy wykorzystując środki unijne odnowić wzgórze. Chodzi m.in. o zabezpieczenie pozostałości budowli przed dalszą dewastacją i odtworzenie parku, który kiedyś znajdował się w u stóp wzniesienia" - dodał.

Furmanek ocenił, iż konieczne jest m. in. wycięcie drzew - samosiejek rosnących przy ruinach, co pozwoli odsłonić pozostałości budowli. Ruiny maja też zyskać iluminację - dzięki podświetleniu, będą z daleka widoczne. Wokół pojawią ławki i inne elementy małej architektury.

W przyszłości staną tu też tablice informacyjne, dzięki którym turyści poznają historię Bodzentyna, zamku i związanych z nim biskupów krakowskich. Prawdopodobnie pojawią się też wizualizacje, pokazujące jak na przestrzeni stuleci, zamek zmieniał się architektonicznie.

Przedsięwzięcie będzie nadzorowane przez konserwatora zabytków, a rewitalizację poprzedzą szczegółowe badania archeologiczne. Konieczne są także badania georadarowe wzgórza, które mają pokazać m.in. miejsca, w których znajdują się zamkowe lochy.

Zdaniem Furmanka, zamek i jego okolica może stać się nową atrakcją turystyczną Bodzentyna, do którego już teraz chętnie przyjeżdżają turyści.

Wg wstępnych szacunków, koszt przedsięwzięcia to ok. dwóch milionów złotych. Samorząd będzie zabiegał o wsparcie projektu środkami Unii Europejskiej, prawdopodobnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

W średniowieczu Bodzentyn, obok Kielc i Iłży, był na Kielecczyźnie ośrodkiem administracyjnym rozległych dóbr biskupów krakowskich i pełnił funkcję biskupiej rezydencji. Inicjatorem budowy zamku na wysokiej skarpie nad rzeką Psarką, był w II poł. XIV w., bp Florian z Mokrska.

Wzniesiono murowany budynek, z czworoboczną wieżą w północno-zachodnim narożniku. Całość otoczono fosą i połączono z murami miejskimi Bodzentyna. W czerwcu 1410 r., przy okazji pielgrzymki na Święty Krzyż, w drodze na koncentrację armii przed bitwą pod Grunwaldem, w zamku przebywał król Władysław Jagiełło.

W późniejszych latach zamek kilkakrotnie przebudowywano. Pod koniec XVII w. przybrał charakter pałacu - rezydencja nie miała już cech obronnych. Znaczenie obiektu zaczęło maleć po 1642 r., kiedy to w Kielcach zakończono budowę nowego pałacu biskupiego.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY