REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W dawnym młynie w Żarkach powstało muzeum

  • Autor: PAP
  • 10 sie 2015 09:02
fot. Fotolia

W nieczynnym młynie w Żarkach (Śląskie) powstało Muzeum Dawnych Rzemiosł. Można w nim oglądać m.in. odrestaurowane oryginalne urządzenia z młyna oraz spróbować tzw. tatarczucha.

REKLAMA

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach zlokalizowane jest w blisko stuletnim młynie elektrycznym.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu budynek udało się, jak poinformowała placówka, uratować przed całkowitym zniszczeniem i zaadoptować "na potrzeby nowoczesnego muzeum - w rodzaju parku technicznego".

"Nie mamy żadnego dokumentu potwierdzającego datę powstania i nazwisko właściciela młyna. Z przekazów ustnych wynika, że powstał na przełomie lat 20 i 30 XX w. Właścicielem był podobno niejaki pan Siedlecki. Nic więcej o nim nie wiemy" - poinformował Bartłomiej Kluszczyński z gminy Żarki.

Dodał, że po 1945 roku młyn został znacjonalizowany i przez większość czasu zarządzała nim gminna spółdzielnia.

Na ekspozycji prezentowane są odrestaurowane oryginalne urządzenia młyna, w tym m.in. wialnia, gniotownik, odsiewacz, łuszczarka, mlewniki, przenośnik ślimakowy.

Poza młynarstwem ekspozycja obejmuje również piekarstwo, bednarstwo, szewstwo i kołodziejstwo.

Ekspozycję muzealną uzupełniają m.in. prezentacje multimedialne. Obiekt zachęca zwiedzających do uczestniczenia w grach i zabawach interaktywnych, można m.in. zemleć zboże, wykonać samodzielnie drobne prace rzemieślnicze.

Zwiedzający mogą też spróbować tzw. tatarczucha - ciemnego, słodkiego chleba wypiekanego z mąki gryczanej z użyciem mleka, wody oraz drożdży.

Projekt Muzeum Dawnych Rzemiosł był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Całość inwestycji, jak podał Kluszczyński, to ok. 5 mln zł, z czego wkład własny gminy Żarki wyniosła ok. 1 mln zł.

Żarki to gmina położona w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren gmina została włączona do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. W falisto - pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami oraz malownicze ostańce skalne - np. Wampirek czy Sroga Skała.

Gmina liczy, że muzeum będzie kolejną atrakcją, która przyciągnie "turystów do tej części Jury".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY