REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Iławie nad jeziorem Jeziorak powstał nowoczesny port

  • Autor: PAP
  • 10 lip 2015 10:37
W Iławie nad jeziorem Jeziorak powstał nowoczesny port
fot. Fotolia

W Iławie nad jeziorem Jeziorak zostanie w piątek otwarty nowy, całoroczny port, w którym oprócz miejsc do cumowania znajduje się m.in. pokój socjalny dla osób poszkodowanych na wodzie, sala konferencyjna i punkt powiatowej informacji turystycznej.

REKLAMA

Nowoczesny port nad Jeziorakiem powstał na południowym krańcu akwenu, przy ul. Chodkiewicza w Iławie. Dawniej mieściła się tam wysłużona baza Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Inwestorem było iławskie starostwo, obiekt był budowany ponad rok i kosztował 15,5 mln zł i. Inwestycję wsparto unijną dotacją w wysokości 9 mln zł.

W ocenie władz samorządu lokalnego i regionalnego nowy obiekt nie tylko przyczyni się do rozwoju turystyki wodnej na Jezioraku, ale może też przyciągnąć inwestorów. - Inwestycja świetnie wpisuje się w kierunki rozwoju naszego regionu, w którym chcemy rozwijać szeroko pojętą ekonomię wody - poinformował w komunikacie przesłanym PAP wicemarszałek województwa Jacek Protas.

Nowy port w Iławie składa się czterech obiektów: Centrum Obsługi Pasażerów, gdzie mieści się m.in. powiatowa informacja turystyczna; Bosmanatu (tu zlokalizowano m.in. sale konferencyjne i pomieszczenie dla ludzi poszkodowanych na wodzie); kompleksu budynków technicznych i hangaru dla łodzi.

W porcie będzie stacjonowała wodna policja pilnująca porządku na Jezioraku.

W piątek w związku z otwarciem portu zaplanowano szereg imprez i atrakcji dla dzieci i żeglarzy, m.in. warsztaty węzełkowe i pokazy ratownictwa wodnego.

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce, ma 27,5 km długości. Powierzchnia akwenu wynosi 32,3 km kwadratowych, średnia szerokość 1,2 km. Linia brzegowa jest bogato rozwinięta, żeglarze mogą wpływać do licznych zatok. Na Jezioraku znajduje się także największa wyspa śródlądowa Wielka Żuława o powierzchni 82,5 ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY