REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie powstaje nowy park

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2015 09:23
W Krakowie powstaje nowy park
fot. Fotolia

W Krakowie powstaje nowy park - Ogrody Łobzów. Od soboty będzie można korzystać z pierwszej jego części, w której znajduje się plac zabaw dla dzieci, urządzenia do ćwiczeń, boiska do siatkówki i koszykówki oraz ścieżki biegowe.

REKLAMA

- To doskonały przykład, jak można wykorzystać istniejącą zieleń wkomponowując urządzenia rekreacyjne między kilkudziesięcioletnie drzewa. W upalne dni, takie jak ostatnio, będzie tam można przyjść i poćwiczyć w cieniu - powiedział PAP dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf. Dodał, że chciałby, aby w Krakowie powstało więcej takich miejsc aktywnego wypoczynku.

Nowy park powstaje na terenie dawnych ogrodów królewskich przy pałacu w Łobzowie i w sąsiedztwie innego terenu zielonego - Młynówki Królewskiej. Teren, na którym usytuowane są boiska i plac zabaw, jest dzierżawiony od miasta przez Wojskowy Klub Sportowy Wawel, który zgodził się udostępnić to miejsce krakowianom.

- Będziemy serwisować urządzenia, dbać o rosnącą tam zieleń, sprzątać, a także regulować opłaty za wodę i energię elektryczną. Z kolei klub będzie otwierał i zamykał teren, a także zapewni ochronę - mówił Kempf. Wstęp będzie możliwy od 7 do 22.

Na razie za niespełna 2 mln zł zagospodarowany został teren ok. 3,5 tys. m kw. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej Jerzy Sasorski wyłoniony został już wykonawca, który przystąpił do zagospodarowania kolejnych ponad 7,6 tys. m kw. terenu. Zostaną tam urządzone alejki parkowe z ławkami i oświetleniem, powstaną ścieżki do biegów na orientacje i ścianka wspinaczkowa. Ta część parku powinna być gotowa w październiku.

- Do tej pory był to teren zupełnie niewykorzystany, dlatego cieszę się, że dzięki przychylności Klubu Sportowego +Wawel+ i Politechniki Krakowskiej udało się stworzyć nowy teren zielony dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Krowodrzy i Bronowic - mówił pomysłodawca nowego parku radny PO Grzegorz Stawowy. - To pierwszy park otwierany w Krakowie od wielu lat - dodał.

Koncepcję nowego założenia parkowego opracował zespół z Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, pod kierownictwem dr Agaty Zachariasz. W Krakowie funkcjonują obecnie 43 parki miejskie. Mieszkańcy opowiadają się za tworzeniem nowych terenów zielonych i rewitalizacją tych, które już są m.in. zgłaszając takie projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

Pałac w Łobzowie jest wpisany do rejestru zabytków. Przez wieki był letnią rezydencją królewską. W 1683 r. w pałacu tym zamieszkała królowa Maria Kazimiera, w pobliżu pałacu urządzono też pierwszą wystawę zdobyczy Jana III Sobieskiego spod Wiednia. W XIX wieku w miejscu częściowo rozebranego pałacu wzniesiono Szkołę Kadetów. Po odzyskaniu niepodległości była to Szkoła Podchorążych. Obecnie jest to budynek Politechniki Krakowskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY