REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Krakowie powstanie Centrum Konserwacji i Magazynowania Zbiorów

  • Autor: PAP
  • 17 lip 2015 13:40

Pierwsze w Polsce międzymuzealne Centrum Konserwacji i Magazynowania Zbiorów (CKM) powstanie w Krakowie. Będzie służyć Muzeum Narodowemu i dwunastu innych krakowskim placówkom, które zadeklarowały już udział w tym projekcie.

REKLAMA

W piątek porozumienie zawierające deklarację przekazania gruntów pod tą inwestycję podpisali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Wyrobiec, wojewoda małopolski Jerzy Miller i dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew.

Centrum Konserwacji i Magazynowania Zbiorów ma powstać w ramach projektu inwestycyjnego "KRK NH kwadrat" na terenach poprzemysłowych Huty ArcelorMittal. Budynek ma być nowoczesny, energooszczędny, zapewniać bezpieczne warunki przechowywania zbiorów przy minimalnym zużyciu energii i znacznym ograniczeniu kosztów eksploatacji.

- Czytałam wspomnienia dyrektorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród problemów, z którymi się borykali, zawsze powtarzał się godny i właściwy sposób przechowywania zbiorów, a przecież właśnie zbiory są naszym największym skarbem - mówiła Zofia Gołubiew. Dodała, że jeśli uda się zrealizować Centrum Konserwacji i Magazynowania Zbiorów, byłby to wzór dla całej Polski.

Jerzy Miller podkreślił, że budowa centrum rozwiąże nie tylko problemy Muzeum Narodowego, ale wielu innych placówek w regionie.

- To projekt na miarę XXII wieku - zaznaczył Andrzej Wyrobiec, zwracając uwagę, że z CKM będą korzystali muzealnicy nawet za kilkadziesiąt lat.

Centrum Konserwacji i Magazynowania Zbiorów ma powstać za trzy lata. Jeszcze w tym roku powinien być gotowy jego plan funkcjonalno-użytkowy, a w przyszłym ma być ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny, na jego przeprowadzenie i wykonanie dokumentacji zarezerwowano w sumie 2 mln zł.

Obiekt, który powstanie w Krakowie jest wzorowany na podobnym budynku funkcjonującym w Danii.

Centrum ma się składać z dwóch części: budynku o powierzchni ok. 10 tys. m kw. mieszczącego laboratoria i pracownie konserwatorskie oraz mających ok. 20-25 tys. m kw. magazynów "chłodnych", w których nie ma klimatyzacji, ale panuje niska temperatura i stała wilgotność.

- Zużycie energii w przeliczeniu na metr kw. powierzchni w takich magazynach jest 14 razy mniejsze niż zużycie, które obecnie mamy w naszym Gmachu Głównym - mówił Janusz Czop, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. konserwacji i przechowywania zbiorów.

Koszt inwestycji jest szacowany wstępnie na 100 - 120 mln zł.

Udział w projekcie, którego liderem jest Muzeum Narodowe, zadeklarowały także: Muzeum AK, Muzeum Przyrodnicze ISiEZ PAN, Cricoteka, MOCAK, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Geologiczne PAN, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum UJ, Muzeum Lotnictwa Polskiego i Fundacja Książąt Czartoryskich.

- Tworzenie takich magazynów jest jedynym możliwym rozwiązaniem problemów polskich muzeów, tym bardziej wartym zastosowania, że na świecie takie magazyny powstały już w prawie wszystkich krajach - mówiła dziennikarzom podczas czwartkowej wizyty w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY