REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi pojawi się wyjątkowy mural

  • Autor: PAP
  • 23 wrz 2015 15:52

Czarno-biały mural portorykańskiego artysty Alexisa Diaza powstaje na ścianie jednej z kamienic w centrum Łodzi. Pracę nad obrazem zakończyć się mają w październiku. Surrealistyczne prace artysty można oglądać już m.in. w Rzymie i Nowym Jorku.

REKLAMA

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami artysta podkreślił, że tworząc, nigdy nie przygotowuje szkicu. Koncentruje się na malowaniu zgodnie z tym, co w danej chwili podpowiada mu intuicja. Diaz chciałby, żeby odbiorcy jego sztuki w podobny sposób podchodzili do interpretacji tworzonych przez niego murali.

Obecny na konferencji prasowej Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń zwrócił uwagę, że artysta nie używa do tworzenia farby w sprayu, lecz posługuje się specjalnym tuszem, który nakłada na powierzchnię ściany cienkim pędzelkiem. "W rezultacie powstaje obraz, niemal szkic, który precyzją wykonania przypomina średniowieczne manuskrypty" - dodał.

Odnosząc się do stosowanej przez siebie techniki Diaz przyznał, że zamalowywanie tak dużych płaszczyzn przy użyciu jedynie cienkiego pędzelka i czarnego tuszu jest pracochłonne i stosunkowo trudne, ale nie niemożliwe.

Mural powstający na ścianie kamienicy przy zbiegu ulic Kilińskiego i Rewolucji 1905 roku, przedstawiający m.in. ludzkie serce oraz ćmę, nie jest jedynym dziełem, które z inicjatywy Łódzkiego Centrum Wydarzeń ozdobi w najbliższym czasie miasto.

Do końca października w Łodzi powstaną jeszcze dwa nowe murale - jeden z nich znajdzie się na ścianie budynku przy ulicy Proletariackiej 3 (i będzie przypominać raczej instalację artystyczną niż mural). Kolejny już na koniec października będzie można podziwiać najprawdopodobniej przy ul. Gdańskiej 76.

Diaz słynie na świecie przede wszystkim ze stosowanej przez siebie techniki malarskiej oraz z wybieranych często motywów. Jego surrealistyczne murale można oglądać już w ponad 20 miastach na całym świecie, m.in. w Rzymie, Nowym Jorku, Budapeszcie, Berlinie, Paryżu czy w Sydney. Artysta przyjechał do Łodzi na zaproszenie Łódzkiego Centrum Wydarzeń - miejskiej instytucji kultury, która rozpoczęła działalność w maju tego roku. Do jej głównych zadań należy organizacja i wspieranie wydarzeń kulturalnych promujących Łódź.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY