REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi powstaną woonerfy na Piramowicza i Traugutta

  • Autor: PAP
  • 31 mar 2015 14:43
W Łodzi powstaną woonerfy na Piramowicza i Traugutta
fot. Fotolia

Do końca listopada władze Łodzi na ulicach Piramowicza i Traugutta chcą stworzyć woonerfy. Oba powstaną z pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego. Ich koszt szacuje się łącznie na ok. 4,4 mln zł.

REKLAMA

- Na podstawie wniosków do budżetu przygotowaliśmy naszą koncepcję woonerfów, żeby maksymalnie skrócić czas ich realizacji. Jesteśmy na etapie szlifowania koncepcji z mieszkańcami-wnioskodawcami. Do 10 czerwca chcemy mieć skończoną dokumentację projektową, a do listopada chcemy już mieć temat zamknięty - poinformował Bartosz Zimny z łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu.

Przebudowę ul. Piramowicza władze Łodzi zaplanowały na wakacje, a ul. Traugutta na koniec lata i jesień. Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest m.in. Mateusz Grabowski, jeden z wnioskodawców przebudowy tej pierwszej.

- To bardzo ładna ulica, na której brakuje tylko poprawienia estetyki nawierzchni, wprowadzenia ławek i zieleni. Razem z kolegami i przyjaciółmi chcieliśmy, żeby ta przestrzeń była bardziej przyjazna dla pieszych, dla rowerzystów, żeby nam się lepiej żyło. Po remoncie będzie to naprawdę fajny kawałek miasta - powiedział Grabowski.

Dodał, że po modernizacji ul. Piramowicza będzie podzielona na dwie części - reprezentacyjną i techniczną, z miejscami parkingowymi.

Według wstępnej koncepcji liczba tych miejsc nie ulegnie zmniejszeniu - wyjaśnił Grabowski.

Pierwszy łódzki woonerf - na wzór ulic w Holandii, czy Skandynawii - powstał w ub. roku na fragmencie ul. 6-go Sierpnia. Pojawiły się tam m.in. nowe elementy zieleni (z drzewami), ławki, latarnie, a latem - ogródki restauracji. Projekt został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego, a kosztował ok. 1,4 mln zł.

Jego przedłużeniem ma być podwórzec na ul. Traugutta. Pojawią się tam podobne drzewa, a nawierzchnia wykonana będzie z czerwonych i szarych płyt granitowych.

W planach są również nowe miejsca parkingowe. Meble miejskie na przebudowanej ul. Traugutta będą takie jak na całej głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Przy przebudowie ul. Piramowicza ma być natomiast wykorzystana zabytkowa kostka klinkierowa.

Na obu nowych woonerfach będą też miejsca na ogródki kawiarniane, czy restauracyjne. Realizacja tych inwestycji ma kosztować łącznie ok. 4,4 mln zł.

W podwórce zmienić się ma w tym roku także kilka osiedlowych ulic w Łodzi: Kozietulskiego, Pszenna, Świerkowa czy Selekcyjna. Ruch aut zostanie na nich ograniczony, pojawi się zaś zieleń i meble miejskie. Koszt tego projektu wynieść ma 3,7 mln zł. W niedalekiej przyszłości - dzięki pieniądzom unijnym - woonerfem stać się ma także zabytkowa ul. Moniuszki, zwana niegdyś Pasażem Meyera.

Termin woonerf pochodzi z holenderskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "ulicę do mieszkania"; polskim określeniem jest podwórzec. Termin ten dotyczy projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej w taki sposób, aby przy zachowaniu kluczowych funkcji uspokoić ruch na niej - stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa i walorach estetycznych, gdzie przyjemnie można spędzić czas.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY