REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Łodzi wiedzą, jak ożywić przestrzeń miejską

  • Autor: PAP
  • 17 cze 2015 19:21

Jak ożywić przestrzeń miejską? W Łodzi mają na to sposób.

REKLAMA

Koncert Kayah i Transoriental Orchestra na rynku Manufaktury zainauguruje w czwartek wieczorem VI Festiwal Łódź Czterech Kultur.

Zgodnie z hasłem imprezy "Podwórka kontra pałace" festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na łódzkich placach, podwórkach oraz w Pałacu Poznańskiego.

Tegoroczny Festiwal nawiązuje także do 110. rocznicy rewolucji 1905 roku i związanego z nią powstania łódzkiego - pierwszej od 1864 r. zbrojnej akcji ludności polskiej przeciwko zaborcom, i pierwszego na ziemiach polskich zbrojnego buntu na ulicach dużego miasta.

Na otwarcie festiwalu Kayah i Transoriental Orchestra wystąpią z koncertem pieśni żydowskich z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Innym dużym plenerowym wydarzeniem będzie sobotni występ słynnego hiszpańskiego teatru Carros de Foc, który ze swoimi ogromnymi marionetkami występował już m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Maroku, Chinach czy Katarze.

Większość festiwalowych wydarzeń zagości jednak w kameralnych łódzkich przestrzeniach i na podwórkach. W czwartek na placu przy Fabryce Sztuki odbędzie się premiera spektaklu Teatru CHOREA "Tymienieckiego 3. Derby. Białoczerwoni!". Będzie to opowieść o dwóch łódzkich plemionach; o ich zmaganiach, frustracjach, etosie, dumie i wspólnocie.

Na piątek w podwórku przy ul. Traugutta 10 zaplanowano wernisaż instalacji "Sąsiedzi" Isaaca Cordala - uznanego hiszpańskiego rzeźbiarza i twórcy street artu. Na ścianach domu na dwudziestu czterech minibalkonach "zamieszkają" figurki samotnych i niepokojąco smutnych postaci.

Tego samego dnia w "Pasażu Róży" przy ul. Piotrkowskiej odbędzie się koncert Jozefa van Wissema. Wybitny lutnista zaprezentuje materiał z ostatniej płyty "It's time for you to return". Po koncercie zaplanowano projekcję filmu Jima Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją" z muzyką Wissema.

Z kolei w weekend w podwórku przy ul. Rewolucji 1905 r. uznany niemiecki teatr GROTEST MARU pokaże przedstawienie "Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii". To spektakl oparty na wspomnieniach łódzkiej Niemki, Aurelii Scheffel, która opisała polsko-niemiecko-żydowską społeczność toczącą wspólny, zgodny żywot w jednym domu.

Kilka podwórek dalej będzie natomiast realizowane premierowe słuchowisko radiowe "Lepka purpura łódzkich kwiatów. Rewolucja 1905". Kanwę opowieści stanowi powstanie łódzkie, a słuchowisko wyreżyseruje Krzysztof Czeczot - wielokrotnie nagradzany twórca teatru radiowego. Wystąpią w nim m.in. Bronisław Wrocławski i Michał Staszczak, a muzykę graną "na żywo" przygotował łódzki zespół Ted Nemeth.

Także w sobotni wieczór nie zabraknie muzyki. W Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego przy ul. Piotrkowskiej odbędzie się koncert Pawła Szamburskiego "Ceratitis Capitata", a w ogrodzie Pałacu Poznańskiego wystąpi Ewa Błaszczyk w recitalu "Pozwól mi spróbować jeszcze raz". Artystka w bardzo osobistym repertuarze zaprezentuje poetyckie utwory śpiewane po polsku, rosyjsku i niemiecku. Na niedzielę zaplanowano w pałacowym ogrodzie koncert orkiestry Sinfonia Viva.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY