REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Muszynie stawiają na turystykę, powstaną obiekty sportowe

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2015 14:35
W Muszynie stawiają na turystykę, powstaną obiekty sportowe
fot. Fotolia

W paśmie Jaworzyny Krynickiej w ciągu pięciu lat ma powstać kompleks sportowo-turystyczny łączący ośrodki narciarskie, obiekty turystyki pieszej oraz kajakowej. W poniedziałek w Muszynie podpisano rekomendację dla powstania tej inwestycji, mającej pobudzić gospodarczo region.

REKLAMA

Program rozwoju popradzkich gmin w oparciu o rozwój infrastruktury sportowej i turystycznej podpisali minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller.

- Turystyka jest niezwykle ważną gałęzią gospodarki, szczególnie w górskich okolicach ma swój niezastąpiony potencjał. Warto z determinacją podejść do tego projektu, jest on bardzo potrzebny - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zwrócił on uwagę, że nawet tereny chronione powinny być "w rozsądny sposób wykorzystane i zainwestowane". Przywołał tu ostatnią papieską encyklikę. - Sam ojciec święty Franciszek napisał o wykorzystaniu dóbr natury na rzecz człowieka i że jest to możliwe w zgodzie z otaczającą nas rzeczywistością - wspominał minister. - Mówiąc o rozwoju regionu musimy myśleć o ludziach, którzy chcą pracować tu, u siebie, a nie gdzieś daleko stąd - mówił minister. Dodał, że rząd może wspierać inwestycje np. poprzez Urzędy Pracy.

Według planów, przygotowanie poszczególnych inwestycji wchodzących w skład całego projektu przez Związek Gmin Krynicko-Popradzkich potrwa do końca 2017 r., a budowa kompleksu ma ruszyć w 2018 r.

Według założeń, program rozwoju ma ożywić turystycznie pasmo Jaworzyny Krynickiej.

- Beskid Sądecki ma spory potencjał turystyczny - malownicze krajobrazy, możliwość obcowania z przyrodą, ciekawe dziedzictwo kulturowe, jednak turyści zamiast Beskidu wybierają na wypoczynek inne części Polski, przede wszystkim ze względu na niewystarczającą infrastrukturę. Turyści i kuracjusze muszą dostać doskonałą ofertę - zaznaczył burmistrz Muszyna Jan Golba, przewodniczący Związku Gmin Krynicko-Popradzkich, który ma być beneficjentem projektu.

Władze uzdrowisk z Sądecczyzny liczą na powstanie nowych miejsc pracy w związku z inwestycjami. Powiat nowosądecki jest jednym z trzech w Małopolsce o najwyższej stopie bezrobocia. W maju br. w powiecie nowosądeckim stopa bezrobocia wyniosła 13,7 proc. - gorsze wyniki w Małopolsce zanotowały wtedy tylko powiaty limanowski (14,8 proc.) i dąbrowski (16 proc.).

Projekt ma obejmować znikomą część Popradzkiego Parku Krajobrazowego (0,1 proc.), a cały proces ma być przeprowadzony z dbałością o środowisko naturalne. Opracowane zostaną m.in. specjalistyczne wieloaspektowe analizy, a także prognozy oddziaływania na środowisko.

Wśród inwestycji mają powstać np. stacje narciarskie, odpowiednia baza do organizacji spływów kajakowych na Popradzie, a także sale konferencyjne.

Jeżeli planowane inwestycje zostaną pozytywnie zaopiniowane przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, kolejnym krokiem będzie wprowadzenie niezbędnych zmian w dokumentach planistycznych gmin. Zakłada się, że mogłoby to nastąpić w latach 2017-2018.

Ostatnim etapem pracy będzie rozpoczęcie procedur projektowo-budowlanych, a także samej budowy kompleksu sportowego. Według planów budowa ma ruszyć w 2018 roku i potrwa dwa lata.

Marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa zapewnił, że dla subregionu sądeckiego z funduszy unijnych na inwestycje jest przeznaczone ponad 100 mln euro, a kwota 2 mld 250 mln euro będzie wdrażana na poziomie regionalnym. Jeden projekt na rozwój produktów turystycznych może mieć wartość 8 mln zł. Projekty będą wybierane w drodze konkursów. - Dzisiaj nie martwimy się o brak pieniędzy na rozwój, głowimy się nad tym jak przygotować ciekawe projekty rozwojowe, aby środki były dobrze zainwestowane - mówił Sowa.

Związek Gmin Krynicko-Popradzkich tworzą Muszyna, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz i Łabowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY