REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Ostrołęce powstają murale o historii Żołnierzy Wyklętych

  • Autor: PAP
  • 11 sie 2015 15:12

Tworzone w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych przygotowało projekt 15 murali, przedstawiających historię żołnierzy i formacji podziemia antykomunistycznego z lat 40. i 50. XX wieku oraz wydarzeń związanych z ich walką. Cykl nosi tytuł "Droga Żołnierzy Wyklętych".

REKLAMA

Pierwszy z serii murali został zaprezentowany we wtorek. Powstał po wewnętrznej stronie muru okalającego dawny ostrołęcki areszt UB, gdzie byli więzieni, torturowani i mordowani m.in. żołnierze AK, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Każdy z 15 murali będzie miał powierzchnię ok. 20 m kw.

Otwierający historię Żołnierzy Wyklętych mural nawiązuje do napaści hitlerowskiej i sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. i wcześniejszego paktu Ribbentrop-Mołotow. Przedstawia biało-czerwony kontur Polski w granicach II Rzeczpospolitej, białego orła otoczonego przez czarne, drapieżne ptaki oraz dłonie w uścisku - na jednej ręce widoczna jest opaska z hitlerowską swastyką, a na drugiej z sowieckimi symbolami - czerwoną gwiazdą oraz sierpem i młotem.

"Odnosząc się do konkretnych wydarzeń z historii Polski chcemy pokazać dzieje Żołnierzy Wyklętych, będących kontynuatorami walki o niepodległość i wolność, która rozpoczęła się we wrześniu 1939 r." - powiedział PAP Jacek Karczewski, dyrektor ostrołęckiego muzeum. Dodał, że gotowe są także projekty 14 pozostałych murali.

"Murale będą powstawały sukcesywnie. Ze względu na ich pracochłonność, a precyzyjne wykonanie jednego zabiera około miesiąca, myślę, że w tym roku powstaną przynajmniej jeszcze dwa. Po przerwie, z uwagi na pogodę w okresie jesienno-zimowym, projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku" - wyjaśnił Karczewski.

Autorami murali są ostrołęccy artyści: Radosław Jastrzębski i Mateusz Wróblewski. "Prace nad drugim muralem już trwają. Będzie on nawiązywał do okresu okupacji sowieckiej po 17 września 1939 r. i pierwszej antysowieckiej konspiracji oraz postaci ppłk. Jerzego Dąbrowskiego, ps. Łupaszka" - zapowiedział Karczewski.

Ppłk Dąbrowski (1889-1940) we wrześniu 1939 r. dowodził 110. Rezerwowym Pułkiem Ułanów, wchodzącym w skład Brygady Rezerwowej Kawalerii "Wołkowysk". W tym czasie był m.in. dowódcą mjra Henryka Dobrzańskiego (1897-1940), późniejszego "Hubala". "Po zakończeniu kampanii wrześniowej Dąbrowski przedostał się na tereny okupowane przez sowietów i tam prowadził działalność partyzancką do momentu aresztowania i zamordowania w dotychczas nie do końca jasnych, znanych okolicznościach" - powiedział Karczewski.

Powstające przy wsparciu samorządu ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych pełnić ma rolę centrum naukowego i edukacyjnego, poświęconego historii Żołnierzy Wyklętych, oddziałów i organizacji z terenu całej Polski, w tym działających w granicach II Rzeczpospolitej. Stała ekspozycja prezentowała będzie pamiątki podziemia antykomunistycznego, w tym broń, dokumenty i fotografie. Częścią wystawy ma być m.in. zainscenizowana leśna kwatera partyzancka. Gotowy jest już projekt przyszłej placówki.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY