REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Sandomierzu i Busku-Zdroju wybrano projekty budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2015 14:57

Modernizacje placów zabaw, remont wiejskich świetlic, dostosowanie kina i szkoły dla niepełnosprawnych ruchowo oraz budowa parkingu przy szpitalu - to przykłady projektów, jakie będą realizowane w ramach budżetów partycypacyjnych w Busku-Zdroju i Sandomierzu.

REKLAMA

W sumie w obu miastach w 2016 r. będzie realizowanych 10 przedsięwzięć, których koszt szacuje się na ok. 1,3 mln zł.

Jak poinformował sekretarz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Maciej Renda, największe poparcie mieszkańców w zakończonym kilka dni temu głosowaniu zyskał projekt remontu i rozbudowy placów zabaw oraz zieleńców na trzech buskich osiedlach. Pozostałe projekty to: remonty świetlic w miejscowościach Biniątki i Widuchowa, modernizacja drogi pomiędzy Szańcem, Zwierzyńcem i Mikułowicami oraz remont chodnika przy ul. Korczyńskiej w Zbludowicach.

"Z 11 wcześniej zgłoszonych projektów, po selekcji formalnej, pod głosowanie dopuszczono pięć. Wszystkie mają szansę na realizację, bo koszt każdego z nich to ok. 100 tys. zł, a na budżet obywatelski zaserwowaliśmy 500 tys. zł. Ranking z rezultatami głosowania ma więc bardziej prestiżowy charakter" - wyjaśniał Renda. Dodał też, że jeśli w trakcie wykonywania inwestycji okaże się, że któryś z projektów został niedoszacowany, to nie będzie problemu z przeznaczeniem przez gminę dodatkowych środków na konieczne prace.

Na projekty budżetu obywatelskiego oddano ponad 2,7 tys. ważnych głosów - mniej więcej po połowie przez internet i poprzez wrzucenie karty do urny w magistracie.

To druga edycja budżetu obywatelskiego w Busku. W 2014 r. mieszkańcy złożyli ok. 20 projektów i oddali ponad cztery tysiące głosów. Zdaniem Rendy w przyszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego konieczna będzie modyfikacja jego regulaminu. "Sam fakt głosowania może nastręczać wątpliwość - można wcześniej wydrukować karty i je wypełniać, czekając tylko na ogłoszenie terminu głosowania. Chodzi o taką konstrukcję regulaminu, by nie było możliwości manipulacji" - podkreślił Renda.

Także w Sandomierzu budżet obywatelski realizowano po raz drugi. Nowo wybrane jesienią ub. r. władze miasta uznały, że idea nie była realizowana wcześniej we właściwy sposób - dlatego m.in. zmieniono regulamin przedsięwzięcia.

Najpierw zorganizowano konsultacje z mieszkańcami, podczas których samorządowcy przedstawiali ideę budżetu partycypacyjnego. Pomysły do realizacji zgłaszano do połowy czerwca. Wpłynęło dziesięć projektów - w wyniku weryfikacji formalnej odrzucono cztery. Głosowanie - internetowe, listowe lub przy urnie w magistracie - zakończyło się na początku października.

Oddano 1315 ważnych głosów. Największym poparciem cieszył się pomysł budowy chodnika i parkingu przy budynku poradni sandomierskiego szpitala. Kolejne w rankingu były dwa projekty związane z zakupem i montażem platformy schodowej dla niepełnosprawnych ruchowo - w gimnazjum integracyjnym i kinie "Starówka". Mieszkańcy wskazali też na potrzebę pokrycia asfaltem części ulicy Wielowiejskiej oraz instalacji oświetlenia przy ulicy Zaleśnej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY