REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Sopocie zrewitalizują m.in. teren Błoni blisko pasa nadmorskiego

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2015 09:40
W Sopocie zrewitalizują m.in. teren Błoni blisko pasa nadmorskiego
fot. Fotolia

Rewitalizacja sopockich kamienic oraz terenu Błoni, ustawienie 12 miejskich toalet oraz budowa nowego boiska i modernizacja siłowni w Parku Północnym - te m.in. projekty wygrały w głosowaniu mieszkańców na budżet obywatelski w Sopocie.

REKLAMA

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa sopockiego magistratu Magdalena Jachim, w głosowaniu na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego, który będzie realizowany w przyszłym roku, wzięło udział ok. 3 tysiące mieszkańców, co stanowi 9,5 proc. uprawnionych do głosowania. Do rozdysponowania były cztery miliony zł.

Projekt rewitalizacji terenu Błoni leżących blisko pasa nadmorskiego w południowej części miasta, to najdroższa - warta około 600 tys. złotych, inwestycja, która została wybrana do realizacji przez mieszkańców. Zakłada ona m.in. ustawienie ławek, przygotowanie ścieżek dla biegaczy, rewitalizację skarpy z zielenią i rozbudowę placu zabaw, który ma być zbudowany tak, by służył nie tylko dzieciom, ale też starszym.

Wśród projektów tzw. ogólnomiejskich, wymagających najwięcej nakładów znalazła się też rewitalizacja sopockich kamienic (ok. 500 tys. zł), ustawienie w mieście 12 toalet (584 tys.) oraz budowa miejsc parkingowych przy sopockim cmentarzu (375 tys.).

Zadaniami, które wskazali mieszkańcy, a które - z reguły, wymagać będą nieco mniejszych środków są m.in. budowa boiska wielofunkcyjnego i modernizacja siłowni w Parku Północnym, odtworzenie oczka wodnego z fontanną i rewitalizacja terenów rekreacyjnych w parku jordanowskim między ulicami Książąt Pomorskich i 3 Maja, stworzenie miejsca rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 8, wymiana nawierzchni boiska sportowego w ogródku jordanowskim przy ul. Armii Krajowej oraz zagospodarowanie placu przy ul. Malczewskiego.

Jachim poinformowała, że prezydent Sopotu Jacek Karnowski zapowiedział, iż samorząd sprawdzi, czy na realizację zgłoszonych przez mieszkańców projektów możliwe jest pozyskanie środków z dotacji unijnych. Jeśli okaże się, że na dany projekt można uzyskać takie dofinansowanie, z budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowany w przyszłym roku kolejny projekt z największą liczbą głosów oddanych przez mieszkańców.

Rzeczniczka poinformowała także, że samorząd zaproponował prezesowi Stowarzyszenia Obwodu Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, aby przystąpić do prac nad wspólną promocją budżetu obywatelskiego i "stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń". Sopot zaproponował też prowadzenie wspólnego harmonogramu pracy nad budżetami partycypacyjnymi, "aby zarówno składanie wniosków jak i głosowanie odbywało się w największych miastach metropolii w tym samym czasie".

W tym roku sopocianie zgłosili do budżetu obywatelskiego ponad 230 projektów. Wiele z nich zostało jednak odrzuconych podczas weryfikacji i ostatecznie na liście pomysłów, na które mogli głosować sopocianie, znalazło się 107 projektów. Wiele z nich, co było nowością w porównaniu z poprzednimi edycjami, nie dotyczyło konkretnych inwestycji, ale np. propozycji stworzenia poradni i zajęć prozdrowotnych. Ostatecznie jednak żaden z nich nie znalazł poparcia na tyle dużego, by został skierowany do realizacji.

Sopot był pierwszym polskim samorządem, który wprowadził budżet obywatelski. Tegoroczna edycja jest już piątą z kolei. W ramach czterech dotychczasowych zrealizowano 82 projekty warte w sumie ponad 15 mln zł. Były to głównie remonty chodników i schodów w mieście, renowacje zieleńców i budowy placów zabaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY