REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Toruniu powstaje nowoczesna sala koncertowa projektu Fernando Menisa

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 lip 2015 09:14
Centrum Kulturalno-Kongresowe, Toruń

Pracownia Menis Arquitectos, pod wodzą architekta Fernando Menisa zaprojektowała Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu.

REKLAMA

Obiekt powstaje według projektu Fernando Menisa. Hiszpański architekt przyznał, że przy jego tworzeniu inspirował się architekturą Torunia, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Projektant zinterpretował historię miasta na nowo – wpisując nowoczesny obiekt z betonu i cegły w wiekową zabudowę. Realizowana inwestycja ma szanse zapisać się w historii polskiej architektury, jako najnowocześniejsza sala koncertowa w naszym kraju.

Nowoczesne centrum koncertowe to koncepcja surowej betonowo-ceglanej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią. Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń: koncertów muzycznych, zarówno symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, musicali, a także projekcji kinowych, targów oraz pokazów mody.

- W miejscu budowy centrum powstanie sześciokondygnacyjny budynek, o powierzchni użytkowej 22 tys. mkw. W jego wnętrzu znajdą się: sala ze sceną posiadającą kanał dla orkiestry z widownią na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne
i socjalne. Obok obiektu powstanie parking na 185 stanowisk. Prace są na zaawansowanym etapie, a planowane zakończenie budowy to jesień tego roku – powiedział Arkadiusz Biniek, dyrektor Kontraktu Mostostal Warszawa

Niespotykane rozwiązania

Przy budowie Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach zastosowano wiele niespotykanych dotąd w Polsce rozwiązań. Jednym z nich jest technologia wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO. Technika zakłada przyklejenie  połamanej i chaotycznie ułożonej cegły – po jednej stronie szalunku, między drugą stroną, a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Te zabiegi mają na celu uzyskanie zarówno efektu wizualnego, jak i odpowiednich parametrów akustycznych. Architekt Fernando Menis chciał w ten sposób osiągnąć efekt stylu gotyckiego, który jest architektoniczną i historyczną wizytówką Torunia.

Wielofunkcyjne Centrum składać się będzie z kilku modułów połączonych od góry szklanymi taflami, dzięki którym inwestycja będzie doświetlona i przestrzenna. Dodatkowo system podwójnych ścian zapewni obiektowi oszczędność ciepła i dobrą izolację od ulicznego zgiełku. Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilna ściana pomiędzy dużą salą koncertową, a salą kameralną, która będzie najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce. Dodatkowo element ten będzie pozwalał na zmianę akustyki obiektu w zależności od potrzeb.

Prace budowlane na zaawansowanym etapie

Przebiegające zgodnie z planem prace budowlane na Jordankach, realizowane przez zespół Mostostal Warszawa, prowadzone są nieprzerwanie od kwietnia 2013 roku. Ukończenie budowy i prac związanych z wyposażeniem sali planowane jest jesienią obecnego roku. Jak piękny i nowoczesny jest to obiekt mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli przekonać się już pod koniec roku, kiedy Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach otworzy swoje podwoje, a Toruń wzbogaci się o największą inwestycję kulturalną w swojej historii.

Przypomnijmy iż stworzony przez Fernando Menisa projekt sali na Jordankach otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie w 2010 r. jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY