REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Wieliczce powstanie nowa siedziba sądu rejonowego

  • Autor: PAP
  • 01 paź 2015 14:09

Ministerstwo Sprawiedliwości wybuduje nowy budynek Sądu Rejonowego w Wieliczce. W czwartek szef resortu sprawiedliwości Borys Budka oglądał działkę, przekazaną nieodpłatnie na ten cel przez gminę Wieliczka, i rozmawiał o inwestycji w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

REKLAMA

Nowy budynek powstanie na 50-arowej działce przy ul. Dembowskiego, obok stacji PKP "Wieliczka Park" i parkingu typu "park and ride".

Prace projektowe rozpoczną się na początku przyszłego roku i potrwają około 6 miesięcy. Budowa rozpocznie się w drugiej połowie 2016 roku. Budynek ma powstać "w dwa lata po wbiciu łopaty". Szacowany koszt inwestycji to ponad 30 mln złotych, planowana kubatura to ok. 4,2 tys. m sześc.

"Ta inwestycja będzie realizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w najbliższych latach" - zapowiedział Budka. "Jest to konsekwentna polityka Ministerstwa Sprawiedliwości, ponieważ ważne jest, by baza dla sądów powszechnych w Polsce była nowoczesna i by kontakt obywatela z wymiarem sprawiedliwości odbywał się w bardzo dobrych warunkach. To stanowi także komfort pracy sędziów i urzędników wymiaru sprawiedliwości" - dodał minister.

Podkreślił także, że to "dzięki determinacji" towarzyszącej mu w czwartek posłance Elżbiecie Achinger (PO) z Wieliczki "podtrzymano decyzje jego poprzedników dotyczące konieczności budowy nowego sądu rejonowego w Wieliczce". "Dziękuję pani poseł za ten najlepiej rozumiany lobbing i dbanie o lokalne interesy wymiaru sprawiedliwości" - powiedział Budka. Podkreślił także wagę dobrej współpracy z władzami samorządowymi.

"Dołożymy wszelkich starań, by ta inwestycja była realizowana jak najszybciej, dlatego że dla mieszkańców załatwianie spraw w dotychczasowej siedzibie sądu, mieszczącej się w dwóch budynkach, jest niezwykle uciążliwe. Tutaj wszystko będzie w jednym miejscu, dodatkowo jeszcze wydział rodzinny" - podkreśliła posłanka Elżbieta Achinger. Jak zapewniła, każdy metr działki zostanie dobrze wykorzystany.

Jak napisano w uchwale Rady Miejskiej w Wieliczce, nieodpłatne przekazanie działki nastąpiło z uwagi na rolę, jaką w życiu mieszkańców odgrywa Sąd Rejonowy, oraz z potrzeby realizacji art. 45 Konstytucji RP - czyli prawa do sądu.

Obszar właściwości wielickiego sądu obejmuje gminy: Biskupice, Kłaj, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne i Wieliczka, zamieszkałe przez 200 tys. mieszkańców. W samym powiecie wielickim mieszka 105 tys. osób, z czego w gminie Wieliczka 50 tys. osób. "Dane ludnościowe wskazują na pełne uzasadnienie utrzymania dotychczasowej lokalizacji sądu w Wieliczce" - wskazano w uzasadnieniu uchwały.

Ponadto w ramach nowego kompleksu sądu będzie możliwość stworzenia wydziału rodzinnego, dla którego zabrakło miejsca w obu budynkach stanowiących dotychczasową siedzibę sądu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY