REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawa: drugi etap rewitalizacji Wisły

  • Autor: UM Warszawa
  • 07 lip 2014 09:30
Warszawa: drugi etap rewitalizacji Wisły
fot. Fotolia

Warszawski magistrat przygotował plan działań i inwestycji pn. Dzielnica Wisła na lata 2014-2020.

REKLAMA

Program Dzielnica Wisła obejmuje w pierwszej kolejności poprawę standardu infrastruktury służącej utrzymaniu czystości. Jak informuje UM w Warszawie trwa stopniowa wymiana koszy na śmieci na nowe. Wszystkie plaże zostaną uzupełnione o wydzielone paleniska. W planach jest również wyposażenie plaż oraz bulwarów w konstrukcje do zbierania drobnych odpadów, czy niedopałków oraz przenośnych pojemników na śmieci w miejscach bezpośrednio narażonych na powódź.

I etap programu inwestycyjnego, który miał miejsce w latach 2008-2014, to m.in. budowa Multimedialnego Parku Fontann, przebudowa Portu Czerniakowskiego, odbudowa i wyposażenie plaż oraz ścieżek rekreacyjnych na praskim brzegu, czy program działań służących ochronie przed powodzią, który zakończy się wraz z oddaniem do użytku drugiej części bulwarów na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a mostem Świętokrzyskim – w połowie 2015 roku.

Warszawski magistrat poprzez program chce spontanicznie wykorzystyć przestrzeń wokół Wisły przez lokalne inicjatywy miejskie, tworzące nowe oferty dla mieszkańców stolicy – dotychczas nieobecne w przestrzeni publicznej Warszawy. Do podstawowych zamierzeń przyszłych działań należą m.in.

Wisła bezpieczna – program inwestycyjny ochrony przed powodzią, w szczególności przejęcie przez Warszawę wszystkich wałów przeciwpowodziowych oraz modernizacja wybranych najważniejszych obwałowań.
Wisła dostępna – inwestycje służące poprawie dostępności pieszej i rowerowej do brzegów Wisły – wzdłuż wszystkich dzielnic w szczególności na praskim brzegu aż do Jabłonnej;
Wisła przyjazna – poprawa standardu oferty rekreacyjnej poprzez rozbudowę infrastruktury sanitarnej nad Wisłą, oświetlenia bulwarów i ścieżek oraz iluminacji miasta.
Wisła żeglowna – rozwój bazy dla uprawiania rekreacji i sportów wodnych oraz rozwój usług i infrastruktury żeglugowej, budowę nowych przystani i szlaków komunikacji rzecznej w tym np. przywrócenie tradycji żeglugi na Młociny;
Wisła naturalna – kontynuacja programu ochrony ptaków nad Wisłą oraz realizacja nowych projektów z zakresu ochrony przyrody w tym np. restytucja naturalnych łąk zalewowych Wisły;
Wisła - największa przestrzeń publiczna Warszawy – odbudowa wartości historycznych przestrzeni i tworzenie nowych reprezentacyjnych obszarów publicznych i infrastruktury kultury - atrakcyjnych dla turystów i mieszkańców w tym m.in. drugi etap przebudowy bulwarów Wisły.

Nakłady na program w latach 2014-2020 będą wynosiły ponad 155 mln zł. Wśród konkretnych inwestycji znalazły się m.in.: przebudowa Osi Stanisławowskiej; budowa ośrodka wodniackiego Przystań Warszawa (Port Czerniakowski); przebudowa Bulwarów Wiślanych – etap 2; budowa przystani wraz z uruchomieniem rejsów na Młociny; budowa Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego na odcinku od Pałacu Brühla do ul. Prozy; budowa Nadwiślańskiego szlaku Rowerowego w Łomiankach; budowa promenady na trakcie nadwiślańskim – wybrzeże Puckie.

Realizacja projektów Dzielnicy Wisła jest kolejnym etapem, który ma za zadanie przywrócić Wisłe mieszkańcom stolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY