REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawa: FRW chce ulic dla ludzi i więcej zieleni

  • Autor: Forum Rozwoju Warszawy
  • 24 lut 2015 11:03
Warszawa: FRW chce ulic dla ludzi i więcej zieleni
Projekt zmian ulic Grzybowskiej i Królewskiej, fot. Forum Rozwoju Warszawy

Forum Rozwoju Warszawy złożyło projekt o wartości 290 tys. zł do budżetu partycypacyjnego. Za tę niewielką kwotę proponują więcej zieleni, nowe ławki i stojaki rowerowe oraz wyremontowane chodniki przy ul. Grzybowskiej i Królewskiej w Warszawie.

REKLAMA

Projekt dotyczy ul. Królewskiej i Grzybowskiej, między Marszałkowską i al. Jana Pawła II.

- W ostatnich latach powstało tu wiele nowych biurowców, hoteli i budynków mieszkalnych. Obie ulice są jednak zaniedbane i nieprzyjazne - mówią przedstawiciele Forum Rozwoju Warszawy w swoim uzasadnieniu do projektu.

Stowarzyszenie postuluje o posadzenie nowych drzew przy ulicach, a także odtworzenie trawników i uzupełnienie ich o nowe krzewy. Zamiast barierek między jezdniami proponują krzewy odporne na sól i mróz.

Według członków Forum Rozwoju Warszawy wyremontowane powinny być także chodniki, które dziś straszą połamanymi i  krzywymi płytami.

Na jezdni w kierunku centrum jeden pas będzie służyć autobusom i rowerom, tak jak było podczas budowy metra i tak jak jest obecnie na dalszym odcinku ul. Królewskiej. Dzięki temu autobusy nie będą musiały stać w korku a rowerzyści przestaną jeździć wśród pieszych po chodnikach - czytamy w projekcie FRW. Kontynuacją postulatów dla rowerzystów jest kolejny punkt: Z szerokiej jezdni w kierunku Woli (ok. 5 m szerokości) wydzielony będzie pas dla rowerów, poprawiający bezpieczeństwo i komfort jazdy. Pasy rowerowe połączą się z planowanymi na 2015 r. drogami rowerowymi na ul. Marszałkowskiej i al. Jana Pawła II.

FRW proponują też równie atrakcyjny pomysł, ostatni, który zadba o atmosferę przy ulicach: Na całej długości ulic należy dostawić ławki i stojaki dla rowerów, ewentualnie również donice z kwiatami. Do usunięcia lub wymiany nadają się biało-czerwone słupki.

I co najważniejsze dla urzędników, ale także dla mieszkańców Warszawy - ile to kosztuje?

Projekt: 10 000 zł
Dosadzenie 30 drzew: 30 000 zł
Uporządkowanie zieleni (trawniki, krzewy, zieleń w pasie dzielącym jezdnie): 25 000 zł
Remont chodników (ok. 800 m kw.): 150 000 zł
Zmiana organizacji ruchu: 50 000 zł
Montaż 10 ławek, 20 stojaków rowerowych, demontaż i wymiana słupków, barierek itd.: 25 000 zł
RAZEM: 290 000 zł

Jak poprzeć projekt? Pomysł przemiany ul. Grzybowskiej i Królewskiej FRW zgłosiło w ramach budżetu partycypacyjnego 2016. O jego realizacji zadecydują mieszkańcy Warszawy. Głosowanie otwarte dla wszystkich warszawiaków odbędzie się w dn. 16-26 czerwca 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY