REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawa: miliardowe inwestycje w nowe przystanki i dworce

  • Autor: PKP S.A.
  • 05 lis 2014 14:41
Warszawa stawia na kolej, fot. Fotolia

Nowe przystanki i dworce, integracja kolei z komunikacją miejską, w tym metrem. To mają być korzyści z wielomiliardowych inwestycji zaplanowanych do roku 2022 w aglomeracji warszawskiej. Podpisano w tej sprawie list intencyjny.

REKLAMA

5 listopada br. podpisano list intencyjny. Jego sygnatariuszami są PKP Polskie Linie Kolejowych S.A., PKP S.A. oraz Urząd Miasta st. Warszawy. Inwestycje kolejowe realizowane w latach 2015-2022 oraz inwestycje miejskie będą skoordynowane.

- Kolej pełni kluczową rolę w systemie transportowym stolicy. Przeprowadzone prace modernizacyjne znacznie zwiększą efektywność tej gałęzi transportu, co w przyszłości pozwoli nam na uruchomienie nowych połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej i integrację kolei z metrem, tramwajami i autobusami. Skorzystają na tym pasażerowie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. 

– Warszawa będzie jednym z największych beneficjentów rekordowego programu modernizacji sieci kolejowej, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W ciągu najbliższych pięciu lat, na inwestycje w samej Warszawie przeznaczymy ok. 2 mld zł – mówi Remigiusz Paszkiewicz, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Po zakończeniu modernizacji i zwiększeniu przepustowości poszczególnych linii kolejowych miasto będzie inwestowało w rozwój tego środka transportu - pozyska niezbędny tabor i będzie integrowało kolej z komunikacją miejską.

– Poza budową nowych dworców Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Gdańska, podstawowym założeniem inwestycji PKP S.A. w Warszawie jest uwolnienie terenów kolejowych dla mieszkańców miasta. W nowej perspektywie unijnej, na inwestycje związane z dworcami w stolicy wydamy co najmniej 6 mld zł - mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

Sygnatariusze listu intencyjnego planują w latach 2014-2022 inwestycje w rozwój transportu kolejowego, miejskiego oraz w zagospodarowanie terenów kolejowych o łącznej wartości 25 mld zł. Wśród najważniejszych projektów są budowa dworców Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska, modernizacja linii Warszawa Gołąbki – Warszawa Gdańska wraz z budową przystanków, czy prace na linii średnicowej. 

Realizacja tych przedsięwzięć będzie wymagała ścisłej współpracy wszystkich inwestorów. Wyrazem współpracy do której zobowiązali się sygnatariusze listu, będzie powołanie komitetu sterującego, odpowiedzialnego za sprawne podejmowanie kluczowych decyzji. Ułatwią one planowanie i prowadzenie prac w ścisłym centrum Warszawy, co pozwoli ograniczyć utrudnienia dla pasażerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY