REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawa nie chce zainwestować w stadion Skry?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 sty 2015 15:48
Warszawa nie chce zainwestować w stadion Skry?

W przyjętym w ubiegłym tygodniu budżecie Warszawy na 2015 rok nie zapisano żadnych wydatków na stadion Skry. Stadion niszczeje, a urzędnicy nie są zainteresowani dalszym losem obiektu. Od lat skutecznie uniemożliwiają rewitalizację terenu i starają się odebrać grunty konsorcjum zaangażowanemu w odbudowę nieruchomości.

REKLAMA

Jeszcze w styczniu 2014 roku były wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski obiecywał, że na terenie Skry w ciągu pięciu lat powstanie nowoczesny stadion lekkoatletyczny. Jednak w tym roku Miasto nie przeznaczyło na ten cel żadnych środków.  Tymczasem Warszawa już kilka lat temu mogła mieć nowoczesny stadion lekkoatletyczny.

Zamiast tego, w najbliższych tygodniach Sąd Najwyższy zadecyduje o tym, czy Global Partners Investment Found spółka, która zainwestowała już w Skrę ponad 70 mln zł, straci działkę. Odrzucenie skargi sprawi, że teren wróci do Miasta, a Skra przez kolejne miesiące nie dostanie środków na inwestycje.

- Przeznaczyliśmy na Skrę już 20 mln euro i wciąż chcemy zainwestować w nieruchomość, jednak uniemożliwia to postawa miasta. Teraz czekamy na decyzję sądu – mówi Michael Holland, przedstawiciel Global Partners Investment Found.

Global Partners Investment Found stara zainwestować w tereny od 2006 roku, kiedy zakupił prawo użytkowania wieczystego do 12 ha terenu wokół stadionu położonego u zbiegu ulic Wawelskiej i Żwirki i Wigury. Spłacił również dług stadionu, w wysokości ponad 20 mln zł i doprowadził do umorzenia postępowań egzekucyjnych, prowadzonych przeciwko klubowi. Inwestor wraz z klubem zamierzał rewitalizować teren i wybudować m.in. nowoczesny stadion lekkoatletyczny. RKS Skra wraz z GPIF podjęły negocjacje w sprawie przyjęcia ogólnej koncepcji zagospodarowania terenu.

- W 2006 roku terenu nie obejmował plan zagospodarowania przestrzennego, nad którym jednak trwały prace. Już wtedy wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy projekt bardzo nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjno-komercyjnego. Przedstawiliśmy wstępną koncepcję i chcieliśmy dalej współpracować nad jej kształtem. Niestety Miasto nie było zainteresowane podjęciem rozmów – mówi przedstawiciel inwestora.

Przedstawiciele Miasta odrzucali, w 2008 i 2009 roku, kolejne wnioski inwestora o przedłużenie użytkowania wieczystego. Jednocześnie swoim decyzjami doprowadzili do coraz gorszego stanu terenów. Planowany remont basenów  nie doszedł do skutku z powodu negatywnej decyzji urzędników. Miasto bezprawnie, co potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, odmówiło spółce wydania warunków zabudowy. Mimo to Global Partners Investment Found dalej inwestowało w teren. Spółka zatrudniła dwa renomowane biura architektoniczne do opracowania koncepcji zagospodarowania Skry. W latach 2009-2011 spółka przeprowadziła gruntowny remont bieżni lekkoatletycznej na stadionie.

- Chcieliśmy dalej inwestować w Skrę. Jednak postawa przedstawicieli Miasta, a co za tym idzie, niepewna przyszłość przedłużenia użytkowania wieczystego, zmusiła nas do zabezpieczenia naszych praw do nieruchomości – tłumaczy Holland.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY