REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Warszawa wzięła kredyt na miliard zł na rozwój infrastruktury

  • Autor: UM Warszawa
  • 10 lip 2014 09:53
Warszawa wzięła kredyt na miliard zł na rozwój infrastruktury
Projekt nabrzeża Wisły, fot. UM Warszawa
Warszawa wzięła kredyt na miliard zł na rozwój infrastruktury
Warszawa wzięła kredyt na miliard zł na rozwój infrastruktury
Warszawa wzięła kredyt na miliard zł na rozwój infrastruktury

Stolica otrzymała kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości miliarda zł (240 milionów euro) na modernizację własnej infrastruktury.

REKLAMA

Kredyt ma wspierać program inwestycyjny Warszawy realizowany w latach 2014-2019, który zawiera projekty modernizacyjne z zakresu transportu, edukacji, ochrony zdrowia i opieki społecznej, jak także dotyczące przestrzeni publicznych i parków.

- Dodatkowe środki na bardzo preferencyjnych warunkach pozwolą nam na kontynuowanie naszego planu inwestycyjnego dla Warszawy. Nasze miasto nie mogłoby się rozwijać w takim tempie, gdyby nie współpraca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz pozyskiwanie funduszy europejskich - powiedziała Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Kredyt ma przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców, dzięki budowie lub modernizacji ośrodków zdrowia, szkół i żłobków. Ponadto zmodernizowane zostaną miejskie tereny zielone oraz wybudowane lub zmodernizowane zostaną drogi rowerowe. Projekt obejmuje między innymi zagospodarowanie nadbrzeża Wisły, w tym połączenie go z zabytkowym centrum miasta oraz poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Projekt zatem przyniesie nie tylko korzyści dla sektora turystyki, ale także zwiększy bezpieczeństwo tego obszaru miasta.

Projekty w dziedzinie transportu, takie jak budowa obwodnicy śródmiejskiej i nowych dróg rowerowych, a także remonty ulic i unowocześnienie infrastruktury drogowej, poprawią bezpieczeństwo na drogach, skrócą czas podróży oraz będą promować komunikację przyjazną środowisku naturalnemu. Inwestycje te przyczynią się do długoterminowego wzrostu gospodarczego i realizacji strategii zrównoważonego rozwoju stolicy. Celem tej strategii jest nowoczesna, atrakcyjna i dynamiczna Warszawa, odpowiadająca na potrzeby i aspiracje obywateli oraz plasująca stolicę wśród najważniejszych metropolii europejskich.

Ten projekt jest kontynuacją udanej współpracy EBI z miastem Warszawa, trwającej od 1994 roku. EBI udzielił miastu w sumie siedmiu kredytów, a zostały one przeznaczone miedzy innymi na inwestycje dotyczące infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz usług komunalnych, takich jak zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania miasto Warszawa, realizując swój program inwestycyjny, skorzysta z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY