REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wiadomo już jakich projektów oczekują mieszkańcy Olsztyna

  • Autor: PAP
  • 28 lip 2015 16:10

Olsztyński urząd miasta opublikował wstępną listę inwestycji, na które można będzie głosować w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku do podziału jest 3 mln 530 tys. zł, a mieszkańcy zgłosili 200 propozycji.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP we wtorek Aneta Szpaderska z biura komunikacji i dialogu magistratu, zgodnie z harmonogramem III edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego lista wniosków, na które będzie można głosować, miała być ogłoszona w sierpniu. Jednak - jak mówiła - opublikowano ją wcześniej, bo takie było oczekiwanie ze strony mieszkańców.

Na liście jest 111 ogólnomiejskich i 28 osiedlowych propozycji, które przeszły pozytywnie ocenę ratuszowej komisji. Lista ma charakter roboczy, bo wobec 16 z odrzuconych wniosków trwa jeszcze procedura odwoławcza. Ostateczna wersja będzie znana 14 sierpnia.

Według urzędników odrzucono jedynie te projekty, które nie spełniły warunków formalnych. Najczęściej chodziło o inwestycje zaplanowane na gruntach nienależących do gminy i takie, których realizacja naruszałaby przepisy lub przekraczała limit kosztów, przeznaczony na ten cel. Wśród odrzuconych projektów jest m.in. stworzenie w mieście grzebowiska dla zwierząt, budowa plaży z parkingiem nad jeziorem Skanda i zasłonięcie łukiem triumfalnym - budzącego kontrowersje, ale wpisanego do rejestru zabytków - dawnego Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

Na liście projektów, które przeszły ocenę formalną, są: m.in. "rynek sztuki", czyli udostępnienie przestrzeni starego miasta na działalność artystyczną, rozpoczęcie rekultywacji jeziora Ukiel, stworzenie systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, budowa Łynostrady, czyli ścieżki pieszo-rowerowej nad Łyną oraz organizacja europejskiego kongresu architektonicznego i festiwalu muzycznego z pogranicza rocka i hip-hopu.

Najwięcej propozycji osiedlowych zgłosili mieszkańcy Śródmieścia, najmniej przysłano z Zielonej Górki, Brzezin i Kortowa. Lista jest dostępna na stronie obo.olsztyn.eu

W ocenie Szpaderskiej, wnioski zgłoszone w tym roku świadczą o tym, że "powiększył się obszar myślenia obywatelskiego". Jak wyjaśniła, w poprzednich edycjach budżetu partycypacyjne przeważały typowe inwestycje - budowa chodników czy siłowni pod chmurką. Tym razem jest znacznie więcej przedsięwzięć polegających na organizacji rozmaitych wydarzeń z zakresu kultury edukacji, sportu i ochrony zabytków. "Widać, że nasi mieszkańcy są bacznymi obserwatorami i potrafią artykułować swoje potrzeby" - oceniła.

Głosowanie nad budżetem obywatelskim odbędzie się między 12 a 27 września, a ogłoszenie wyników nastąpi 5 października. Wybrane w tym roku pomysły będą realizowane w kolejnym. Na projekty ogólnomiejskie, które swym zasięgiem obejmują więcej niż jedno osiedle, przeznaczono 1 mln zł, natomiast na przedsięwzięcia osiedlowe służące mieszkańcom jednej dzielnicy zarezerwowano 2 mln 530 tys. zł.

W ub. roku olsztynianie oddali niemal 24 tys. głosów. Wśród ogólnomiejskich propozycji największe uznanie zdobyła budowa boiska piłkarskiego k. gimnazjum nr 12 przy ul. Sybiraków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY