REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wielkie zmiany i wiele nowości na Okęciu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 lut 2015 12:18
Wielkie zmiany i wiele nowości na Okęciu
Nowy terminal na Okęciu - otwarcie już w maju br., fot. Estudio Lamela
Wielkie zmiany i wiele nowości na Okęciu
Wielkie zmiany i wiele nowości na Okęciu
Wielkie zmiany i wiele nowości na Okęciu
Wielkie zmiany i wiele nowości na Okęciu
Wielkie zmiany i wiele nowości na Okęciu

Co będzie sercem nowego terminala na warszawskim Okęciu? Jak będzie wyglądał zmodernizowany taras widokowy? O zmianach i nowościach dla pasażerów opowiada Piotr Krajewski, architekt i dyrektor projektu w Estudio Lamela Polska.

REKLAMA

Za modernizacją starej części Terminala 1 na warszawskim Okęciu odpowiada pracownia Estudio Lamela. Zbliża się jego otwarcie, obecnie trwają testy. Przy tej okazji zapytaliśmy Piotra Krajewskiego, architekta i dyrektora projektu w Estudio Lamela, jakie nowości pojawią się na zmodernizowanym T1.

- Wiele nowości zostanie wprowadzonych w ramach projektu modernizacji T1. Trzeba je rozpatrywać wielopłaszczyznowo. Pierwszym i pewnie najważniejszym aspektem z punktu widzenia pasażerów jest maksymalne ułatwienie sposobu użytkowania obiektu i zapewnienie odpowiedniego komfortu. Na te czynniki wpływ ma sposób kształtowania przestrzeni, który diametralnie zmienił się względem poprzednich rozwiązań zastosowanych w Terminalu T1. Począwszy od użytych materiałów, a skończywszy na zmianie układu funkcjonalnego obiekt w zasadzie powstał od nowa - mówi architekt.

Do użytku zostanie oddanych znacznie więcej urządzeń transportowych ułatwiających komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami. W szczególności dotyczy to wykonania zupełnie nowego połączenia budynku podziemnym tunelem ze stacją kolejki miejskiego systemu transportu. - To rozwiązanie pozwoli na przejście ze stacji do budynku i w przeciwną stronę bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Wzrosła także ilość punktów usługowych, które będą służyć pasażerom zarówno po stronie lotniskowej jak i miejskiej - dodaje Krajewski.

Jak wspomina architekt wiele zmian, które zostały wprowadzone na etapie projektu nie będzie widocznych. Jednak w sposób znaczny ułatwią funkcjonowanie i użytkowanie obiektu, co bezpośrednio odczują pasażerowie i właściciel obiektu. Architekt mówi, że do tych elementów należy przede wszystkim kompletnie nowy system transportu i segregacji bagażu. - System zaprojektowany i zrealizowany według najnowszych, światowych standardów zapewni szybszą i sprawniejszą obsługę, współpracując przy tym z istniejącymi urządzeniami zlokalizowanymi w terminalu T2 - podkreśla.

Co będzie "sercem" zmodernizowanego terminala? - Niewątpliwie sortownia bagażu, to ona będzie największym i najnowocześniejszym urządzeniem tego typu w Polsce - zaznacza.

Do nowości należy bezapelacyjnie zaliczyć również zainstalowanie na dachu Terminala T1 paneli fotowoltaicznych tworzących elektrownię wspomagającą właściciela obiektu w redukcji zużycia energii.

Nie można również przeoczyć otwarcia nowego, zmodernizowanego tarasu widokowego. - Od czasu powstania nowego Terminala T2 wraz budynkami pirsów, dotychczasowy taras nie mógł być wykorzystany. W momencie otwarcia obiektu Terminala T1 użytkownicy dostaną do dyspozycji zupełnie nową przestrzeń, z której będzie można obserwować znakomitą większość tego, co dzieje się na płycie lotniska i na pasach startowych. Dodatkiem będą punkty usługowe, które znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia na taras - nadmienia architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY