REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wiemy jak będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 18 gru 2014 09:19
Wiemy jak będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi
fot. UM Łódź

Jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi? Aktualne plany i wizualizacje przedstawili w EC1 prezydent Hanna Zdanowska, architekt miasta prof. Marek Janiak, prezes PKP S.A. Jarosław Bator i dyrektor NCŁ Błażej Moder.

REKLAMA

- Będzie to obszar tętniący życiem przez 24 godziny, który zupełnie zmieni krajobraz Łodzi i myślę, że także sposób patrzenia na nasze miasto. Analizy wykazały, że najlepszą formą dla tego projektu jest wielofunkcyjność. Powstanie przeszło 20 nowych budynków o różnym przeznaczeniu - usługowym, mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Jeżeli spełnią się wszystkie założenia opracowane przez najlepsze firmy doradcze, w oparciu o najlepsze wzorce funkcjonujące w Europie, mamy szansę, żeby powstało tutaj ponad 8 tys. nowych miejsc pracy, co jest dla nas celem. Poprawa komfortu życia mieszkańców - to jedno. Zmiana wizerunku Lodzi jako miejsca, gdzie dobrze się żyje, inwestuje, pracuje - to drugie. Ale kwintesencją wszystkich wprowadzanych zmian są nowe miejsca pracy i próba odwrócenia negatywnych tendencji demograficznych miasta. Plan realizujemy wspólnie z PKP. Mamy gotowy szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego kwartału, czekamy już tylko na decyzje Rady Miejskiej i mam nadzieję, że zapadną jeszcze w tym roku - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Urząd Miasta Łodzi i PKP S.A. zamówiły opracowanie, które z punktu widzenia interesów publicznych jest najlepszym wspólnym zagospodarowaniem tego terenu - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

- Współpraca układa nam się modelowo. Myślę, że tak będzie w przyszłości i razem, nie konkurując w pozyskiwaniu inwestorów i najemców, w optymalny sposób zagospodarujemy ten nowy fragment miasta. Jak widać, praca na budowie dworca wre. To ogromne wyzwanie, mamy jednak przekonanie, że w przyszłym roku dworzec ruszy, a my zaczniemy poszukiwanie najemców - dodał prezes Jarosław Bator.

Architekt miasta Marek Janiak szczegółowo opowiedział o proponowanych wariantach zabudowy, która ma powstać w dalszej przyszłości na terenie NCŁ. - Chcielibyśmy, aby projektanci i inwestorzy wykorzystali wszystkie możliwości projektowania współczesnej, dobrej architektury, jaką daje nam obecny moment rozwoju kulturowego Europy i świata - mówi Marek Janiak.

Wizualizacje mają uświadomić, jaka jest skala planowanych przedsięwzięć. Ważne jest także, aby w końcowym efekcie zabudowa NCŁ nie dominowała nad otoczeniem w sposób znaczący, a wrosła w ten historyczny fragment miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY