REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wiemy, jak zmienią się Młyny Rothera

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 20 paź 2015 09:57
Wiemy, jak zmienią się Młyny Rothera
Młyny Rothera w Bydgoszczy, fot. Nizio Design International

Znamy koncepcję zagospodarowania Młynów Rothera. Wrocławska pracownia Łukasza Szlepera zaprojektuje przebudowę według koncepcji opracowanej przez Nizio Design International. Znajdą się w nich „Ogrody wody”, czyli Centrum Innowacyjnej Edukacji. Koszt inwestycji to 50 mln zł.

REKLAMA

Młyny Rothera to zespół nieruchomości, które powstały w latach 1849-1851. Do lat 90. budynek pełnił funkcję magazynu. Następnie trafił w prywatne ręce. Na Młyny Rothera składają się trzy bryły: budynek główny oraz skrzydła (zachodnie i wschodnie). Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków.

- Musimy zadbać o przyszłość obiektu położonego w samym centrum miasta. Należy pamiętać o tym, że jest to miejsce trudne do zagospodarowania. Wiele godzin spędziliśmy na dyskusjach o przyszłości młynów zarówno tych finansowych, jak i funkcjonalnych - mówił prezydent Rafał Bruski. Postanowiliśmy przyszłość Młynów Rothera związać z wodą. Chcemy, by woda wpisana w historię naszego miasta została pokazana we właściwy sposób – dodał prezydent.

„Ogrody wody” zlokalizowane będą w zachodnim skrzydle budynku młynów oraz w części budynku głównego. Będą nowoczesnym ośrodkiem innowacyjnej edukacji przeznaczonej w większości dla dzieci i młodzieży. Wszystkie elementy, które znajdą się w „Ogrodach wody” połączy formuła będąca sumą nauki, wiedzy, zabawy, doświadczenia w nowoczesny i interaktywny sposób. Szacowany koszt inwestycji to ok. 50 mln złotych. Większość funduszy pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Powstanie w Młynach Rothera Centrum Innowacyjnej Edukacji „Ogrody wody” będzie sprzyjać pogłębianiu wiedzy dzieci i młodzieży w zakresie techniki, technologii i nauki w dziedzinie inżynierii i ochrony środowiska. Po przebudowie planowane jest zagospodarowanie parteru wraz z powierzchnią zewnętrzną oraz poziomu jeden i dwa. Powierzchnia do zagospodarowania to około 4,7 tys. mkw. Adaptowany obiekt nawiązywać będzie zarówno do nowoczesności jak i architektury starego Młyna Zbożowego.

Na parterze planuje się uruchomienie sali ekspozycyjnej o nazwie „Ogrody Wody” z eksponatami: Kanał Bydgoski, wyporność, transport wody, zjawiska przyrodnicze, obieg wody w przyrodzie, a na terenie zewnętrznym zostanie przygotowany „Labirynt Wodny” (m.in. brama wejściowa, przepraw się na drugi brzeg, plac zabaw). Na poziomie 1 planuje się uruchomienie dwóch sal o nazwie „Świat wody”, uruchomienie dwóch pracowni: biologiczno-chemicznej i matematyczno-fizycznej, przygotowanie dwóch sal warsztatów dla dzieci i młodzieży. Na poziomie 2 planuje się przygotowanie i uruchomienie stanowisk z zakresu: „Rozszerzona Rzeczywistość” i „Interaktywny Świat Wody”, przygotowanie na potrzeby dzieci i młodzieży „Sali Rozwoju”, przygotowanie i uruchomienie „Sali Audiowizualnej”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY